رویترز: امریکا معتقد است روسیه در پی استقرار سلاح هسته‌ای در مدار زمین است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که ایالات متحده معتقد است روسیه در حال توسعه یک سلاح هسته‌ای ضد ماهواره در فضا است که پس از انفجار می‌تواند خدمات ماهواره‌ای را از ارتباطات نظامی گرفته تا خدمات مکان‌یابی جی‌پی‌اس، مختل کند.

این گزارش روز سه‌شنبه اول حوت به نقل از این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود نوشت که سیستم جدید روسیه شامل یک وسیله انفجاری هسته‌ای است که در مدار زمین قرار می‌گیرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه گفت مسکو مخالف استقرار تسلیحات هسته‌ای در فضا است.
وزیر دفاع روسیه نیز گزارش‌های منتشر شده درباره تلاش مسکو برای توسعه توانایی هسته‌ای خود در فضا را تکذیب کرده است.

مقام‌های کاخ سفید از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرده‌اند.

گزارش‌ها درباره توسعه احتمالی توانایی نظامی و هسته‌ای روسیه پس از آن منتشر شد که رییس جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز ۱۴ فبروری با انتشار بیانیه‌ای ابهام‌آلود، هشدار داد که یک تهدید جدی علیه امنیت ملی امریکا وجود دارد.

پیش‌تر نیز، سخنگوی کاخ سفید در علنی‌ترین اظهارنظر در این زمینه، روز پنج‌شنبه گفت که ایالات متحده معتقد است که مسکو بر روی یک سلاح هسته‌ای ضدماهواره‌ای که در فضا مستقر می‌شود کار می‌کند و ساخت و توسعه چنین سیستمی، پیمان فضایی را نقض می‌کند.

معاهده فضایی ۱۹۶۷ امضاکنندگان، از جمله روسیه و ایالات متحده، را از استقرار هرگونه سلاح هسته‌ای و یا تسلیحات کشتار جمعی در مدار زمین منع می‌کند.

روابط ایالات متحده و روسیه در حال حاضر به دلیل مجموعه‌ای از مسائل، از جمله حمله روسیه به اوکراین در فبروری ۲۰۲۲ تیره شده است.

پیش از این، نیویورک تایمز نیز بدون ذکر منابع خود گزارش داد که در هفته‌های اخیر سازمان‌های جاسوسی امریکا هشدار داده‌اند که روسیه ممکن است در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک ماهواره نظامی مخفی جدید باشد و سوال اصلی این است که آیا روسیه از این ماهواره برای استقرار سلاح هسته‌ای در مدار زمین استفاده خواهد کرد یا خیر.

خبرگزاری بلومبرگ هم روز سه‌شنبه گزارش داد که روسیه به‌زودی می‌تواند یک سلاح هسته‌ای یا کلاهکی هسته‌ای را در فضا مستقر کند.

مقام‌های کاخ سفید هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نشان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.