گلوبال فند بیش از چهار میلیون دالر برای نیازهای صحی مهاجران بازگشته از پاکستان کمک می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

موسسه بین المللی گلوبال فند اعلام کرد بودجه ۴.۷ میلیون دالر را برای ارائه خدمات درمانی مربوط به ایدز، سل و مالاریا برای ۱.۳ میلیون عودت‌کننده افغان از پاکستان تصویب کرد.

این موسسه می‌گوید آنان در معرض خطر ابتلا به مالاریا و تب دنگی قرار دارند.

آنلیس هیرشمن، رئیس بخش آسیا در گلوبال فند گفت که برگشت احتمالی ۱.۳ میلیون مهاجر افغان بیش از ۳ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد و این افزایش شدید جمعیت به‌ویژه در مناطق روستایی و دور افتاده، خطر گسترش بیماری‌های واگیر را قوی‌تر ساخته است. او گفت که باید خدمات مربوط به درمان بیماری‌های سل، مالاریا و ایدز تقویت شود.

استفان رودریکس، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در افغانستان گفت که عودت‌کنندگان از پاکستان در معرض خطر ابتلا به مالاریا و دانگ قرار دارند زیرا آنها از مناطق مالاریا خیز در پاکستان می‌آیند.

رودریکس افزود که مناطق مرزی افغانستان و پاکستان نیز در معرض خطر شیوع مالاریا و سایر بیماری‌های واگیر هستند. با این حال او وضاحت داد که «در حال حاضر سیستم‌هایی برای رفع نیازهای فوری عودت‌کنندگانی که در معرض خطر ابتلا به ایدز، سل و مالاریا اند،» در اختیار دارند.

بر اساس تخمین‌ها، بیش از ۳۹۰ هزار عودت‌کننده در ولایات در معرض خطر مالاریا همچون لغمان و ننگرها و حدود ۹۱۰ هزار نفر نیز در ولایات کم خطر مالاریا همچون کابل، کندز وغیره ساکن خواهند شد.

بر اساس آمارهای ارائه شده، از زمان قدرت‌گیری طالبان در افغانستان گلوبال بیش از ۱۵۰ میلیون دالر برای مبارزه با ایدز، ملاریا و مقابله با کووید ۱۹ اختصاص داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.