مقام امریکایی: افشای نقش ایران در حمله سایبری به تاسیسات آب امریکا مانع حملات بعدی شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

یک مقام ارشد امنیتی کاخ سفید اعلام کرد افشای نقش ایران در حمله به تاسیسات آب شهری امریکا موجب شد هکرهای حکومتی از ادامه حملات سایبری به امریکا خودداری کنند.

او گفت اما گروه‌های هکری ایران پس از آن حمله عملیات خود را به کشورهای دیگر ادامه دادند.

آن نوبرگر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور سایبری و فناوری‌های نوظهور در مصاحبه با مجله «وایرد» تاکید کرد این شرایط ممکن است هر لحظه تغییر کند.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره مقابله با خطرات سایبری چین علیه این کشور نیز گفت: «امریکا در این رابطه از مسیرهای مختلف به مقامات چینی هشدار داده است.»

او تاکید کرد تا کنون علاوه بر رئیس‌جمهوری ایالات متحده، مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه این کشور هشدارهای مشابهی را در تعاملات خود با همتایان چینی به آن‌ها منتقل کرده‌اند.

این مقام امنیتی امریکا اضافه کرد که دولت این کشور هر گونه فعالیت سایبری از سوی چین را که موجب اخلال در زیرساخت‌های حیاتی امریکا شود، به عنوان تشدید در روابط تلقی کرده و ممکن است به آن پاسخ دهد.

نوبرگر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به رویدادهای جاری مانند تهاجم روسیه به اوکراین، جنگ اسرائیل و حماس و عملیات سایبری جمهوری اسلامی، یادآور شد در دنیای امروز حملات سایبری بخش جدایی‌ناپذیر درگیری‌های بین‌المللی است.

در ماه میزان ۱۴۰۲، گروه هکری موسوم به «سایبر اونجرز» با حمله به تاسیسات آب شهر آلیکوییپا در ایالت پنسیلوانیا، موجب اختلال در عملکرد ایستگاه‌های تقویت فشار آب این شهر شد. پس از آن آژانس‌های فدرال امریکا با تایید منشا ایرانی این حمله سایبری از درگیر شدن چند ایالت مختلف این کشور با ماجرا خبر دادند.

مقامات رسمی امریکا هم‌زمان حملات صورت گرفته را «غیر پیچیده» توصیف کردند.

هکرها در این حملات با سوءاستفاده از ضعف امنیتی موجود در گذرواژه پیش‌فرض دستگاه‌های کنترل آب، موفق به نفوذ به شبکه قربانیان خود شدند.

تمام مجموعه‌های قربانی در زیرساخت خود از یک دستگاه کنترول صنعتی تولید شده به وسیله شرکت اسرائیلی «یونیترونیکس» استفاده می‌کردند.

گروه هکری سایبر اونجرز در ادامه این حملات، تاسیسات آب شهری کشورهای دیگری از جمله ایرلند را تحت نفوذ قرار داد و موجب قطع آب در برخی مناطق جهان شد.

چندی پیش نمایندگان ایالت پنسیلوانیا در واکنش به حمله هکرهای ایرانی به زیرساخت‌های این منطقه، از تلاش خود برای ایجاد کارگروه ویژه‌ای به منظور مقابله با حملات سایبری خبر دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.