رهبر حوثی‌ها: حمله به کشتی‌ها را در دریای سرخ و نقاط دیگر تشدید می‌کنیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها گفت که عملیات این گروه در دریای سرخ و نقاط دیگر تشدید می‌شود.

به گفته او، عملیات این گروه شبه‌نظامی در دریای سرخ، دریای عرب، باب المندب و خلیج عدن علیه کشتی‌های امریکا، بریتانیا و اسرائیل «ادامه دارد و موثر است».

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گزارش داد که حوثی‌های یمن اعلامیه رسمی مبنی بر ممنوعیت کشتی‌رانی برای شرکت‌های بیمه کشتی‌رانی و شرکت‌های فعال در منطقه را صادر کرده است.

حوثی‌های یمن در چند ماه‌ گذشته با هدف حمایت از فلسطینیان در جنگ غزه، ده‌ها کشتی را هدف قرار داد‌ه‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای این گروه در سه عملیات نظامی به «اهدافی در ایلات اسرائیل و کشتی بریتانیایی و ناو امریکایی» حمله کردند.

سریع گفت: «در عملیاتی در خلیج عدن به یک کشتی بریتانیایی به نام آیلندر با چند موشک دریایی حمله کردیم که در جریان آن کشتی آتش گرفت.»

او همچنین گفت که حوثی‌ها یک ناو hمریکایی را نیز در دریای سرخ با چند پهپاد هدف قرار دادند.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی مریکا در خاورمیانه و آفریقا، روز پنجشنبه در گزارشی از فعالیت‌های نظامی بر فراز آب‌های اطراف یمن، حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی به کشتی باری متعلق به بریتانیا با پرچم پالائو را تایید کرد.

ارتش آمریکا همچنین اعلام کرد که جنگنده‌های امریکایی و کشتی ائتلاف بامداد پنجشنبه ۶ پهپاد شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی را بر فراز آب‌های دریای سرخ سرنگون کردند.

تداوم حملات حملات حوثی‌ها، تجارت بین المللی را در مسیری که حدود ۱۵ درصد از ترافیک کشتی‌رانی جهان را تشکیل می‌دهد، مختل کرده است. چندین شرکت کشتی‌رانی کشتی‌های خود را در مسیر جنوبی آفریقا تغییر داده اند و حدود ۵ هزار تا ۶ هزار کیلومتر به مسیر خود اضافه کرده اند.

در پاسخ به این حملات، نیروهای امریکایی و بریتانیایی نیز حملات هوایی را علیه مواضع حوثی‌ها آغاز کردند و امریکا بار دیگر حوثی‌ها را به عنوان یک گروه «تروریستی» معرفی کرد.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه رسما یک ماموریت دریایی را برای محافظت از کشتی‌های دریای سرخ در برابر حوثی‌ها آغاز کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.