عبدالکبیر: درنظر نگرفتن خواسته‌های طالبان در نشست دوحه 'غیر عادلانه' بود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای طالبان در تازه ترین واکنش، از توجه نکردن سازمان ملل به خواسته‌های طالبان در نشست دوحه انتقاد کرد.

او گفت که خواسته‌های این گروه مبتنی بر «منافع ملی» بود، اما سازمان ملل تصمیمی «غیرعادلانه» گرفت.

ارگ روز چهارشنبه (۲ حوت) در شبکه اکس از دیدار مولوی عبدالکبیر با اعضای شورای جوانان ۲۲ ناحیه و ۱۴ ولسوالی کابل خبر داد.

مولوی عبدالکبیر گفت: «درنظر نگرفتن خواسته‌های طالبان که معقول و استوار بر منافع ملی بود، فیصله غیرعادلانه بود.»

دومین نشست دوحه با محوریت افغانستان و با میزبانی دبیرکل سازمان ملل، با حضور نمایندگان بیش از ۲۵ کشور جهان در دوحه برگزار شد. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان قرار بود در نشست دوحه شرکت کند اما به دلیل امتناع آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از دیدار با متقی، اشتراک دیپلومات ارشد طالبان در این نشست لغو شد.

طالبان درخواست کرده بود که هیچ فرد و جریانی به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت نکند اما این خواست مورد توافق سازمان ملل قرار نگرفت. این سازمان سه زن و یک مرد را به نمایندگی از جامعه مدنی افغانستان به دوحه دعوت کرده بود.

وزارت خارجه امریکا در واکنش به امتناع طالبان گفت که طالبان تنها بازیگر اصلی در افغانستان نیست و از کشورهای جهان خواست که با دیگر نمایندگان افغاستان نیز تعامل داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری خود گفت که پذیرش خواسته‌های وزیر خارجه طالبان معادل به رسمیت شناختن این گروه بود. او تاکید کرد که طالبان بدون توجه به نگرانی‌های جهان به رسمیت شناخته نخواهد شد.

این اظهارات واکنش تند برخی از مقام‌های طالبان را نیز به دنبال داشت. سراج الدین حقانی، وزیر دفاع طالبان امروز گفت که سازمان ملل و دیگر نمایندگان کشورها در نشست دوحه با طرح شرایطی برای طالبان نشان دادند که «هنوز به سر عقل نیامده‌اند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.