مقام امریکا: جمهوری اسلامی به رهبران القاعده پناه داده و از این گروه در منطقه حمایت می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا در نشستی با خبرنگاران در لندن گفت جمهوری اسلامی به رهبران القاعده در مرزهای خود پناه داده است.

جیمز روبین می‌گوید جمهوری اسلامی عوامل خود در منطقه را هم به کار گرفته و در منطقه برای القاعده‌ تبلیغ می‌کنند.

او گفت هدف جمهوری اسلامی ایران این است که در سطح بین‌الملل هرج‌ومرج ایجاد کند.

بی‌بی‌سی گزارش داد که رئیس مرکز تعامل جهانی وزارت خارجه امریکا گفته جمهوری اسلامی ایران به نوع جدیدی از همکاری با القاعده رو آورده است.

جمهوری اسلامی ایران که شماری از شبه‌نظامیان در منطقه از جمله حماس را حمایت می‌کند، تاکنون در مورد اظهارات جیمز روبین واکنشی نداشته است.

گابریل نورونها، مشاور سابق وزارت خارجه امریکا اواخر سال ۱۴۰۱ هشدار داده بود که جمهوری اسلامی با میزبانی از رهبر جدید القاعده می‌تواند این گروه را کنترول کند. آقای نورونها درباره حضور سیف‌العدل در ایران گفت جمهوری اسلامی «محاسبات زیرکانه‌ای» کرده و می‌تواند از القاعده برای حمله به دشمنانش هم استفاده کند.

به گفته جیمز روبین، جمهوری اسلامی با حمایت همزمان از حماس و القاعده به دنبال نشان دادن چهره جدیدی از خود است تا نیروهای افراطی سنی را جذب کند.

اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در سال ۲۰۱۱ در پاکستان و ایمن‌الظواهری، جانشین او در سال ۲۰۲۲ در کابل کشته شدند.

بر اساس اظهارات مقام‌های امریکا، سیف‌العدل رهبر کنونی القاعده در ایران حضور دارد. سیف‌العدل از پایه‌گذاران القاعده است که قبلا مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بود. گفته می‌شود که او برخی از هواپیما ربایانی را که در حملات تروریستی ۱۱سپتامبر شرکت کردند، آموزش داده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.