یک نهاد حقوق بشری: چهار ماه پس از بازداشت خودسرانه، خطر شکنجه منیژه صدیقی را تهدید می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

یک نهاد حقوق بشری اعلام کرد که با گذشت چهار ماه از بازداشت خودسرانه منیژه صدیقی، فعال حقوق زنان از خانه‌اش در کابل، خطر شکنجه و بدرفتاری او را تهدید می‌کند.

فریدوم ناو خواهان آزادی فوری، بدون قید و شرط و امن او از زندان طالبان شده است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که منیژه صدیقی بدون هیچ اتهامی در زندان طالبان است و در معرض خطر شکنجه و بدرفتاری‌ قرار دارد.

جنبش خودجوش زنان معترض حدود چهار و نیم ماه قبل اعلام کرده بود که طالبان در ۱۷ میزان منیژه صدیقی را از خانه‌اش در کابل با خود برده‌اند.

هنوز از وضعیت سلامت و محل بازداشت خانم صدیقی اطلاع دقیقی در دست نیست.

جنبش خودجوش زنان معترض در اعلامیه خود نوشته است که خانم صدیقی سومین عضو این جنبش معترض است که به دلیل «عدالت‌خواهی قربانی می‌شود».

این جنبش بازداشت خانم صدیقی را ادامه سیاست «آپارتاید جنسیتی» طالبان و گرفتاری فعالان زن و فعالان حقوق بشر به دست جنگجویان این گروه دانسته است.

منابع طالبان درباره بازداشت او به طور علنی اظهار نظر نکرده‌اند.

این گروه پیش از این هم بارها اقدام به بازداشت زنان معترض کرده است.

در پی روی کار آمدن طالبان در ۲۴ میزان ۱۴۰۰، این گروه محدودیت‌های گسترده‌ای علیه آزادی‌های مدنی و به ویژه فعالیت‌های زنان وضع کرده است.

فرمان‌های پیاپی منسوب به رهبر طالبان برای محدود کردن زنان در چهاردیواری خانه، اعتراض‌های گسترده فعالان زن را برانگیخته و در دو سال اخیر این فعالان برای پیگیری مطالبات خود جنبش‌های اعتراضی را تشکیل داده‌اند.

در پی اعتراضات خیابانی و همچنین اعتراضات فردی و گروهی در محلات سربسته، جنگجویان طالبان شماری از معترضان را بازداشت کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.