اعتراضات کشاورزان هندی؛ گروه 'نهنگ‌های سیک' برای 'محافظت' از معترضان به تظاهرات می‌پیوندد

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

حدود سه هفته پس از آغاز اعتراضات کشاورزان هندی، رزمندگان گروه قدیمی موسوم به «نهنگ‌های سیک» گفتند برای «محافظت» از معترضان به تظاهرات می‌پیوندد.

این اعتراضات با سرکوب پولیس مواجه شده و یک کشاورز جوان هم در جریان تظاهرات در پنجاب کشته شده است.

قدمت رزمندگان «نهنگ‌های سیک» به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد. اعضای آنها هنوز هم لباس‌های سنتی آبی‌رنگ می‌پشوند و سلاح‌های سنتی خود را دارند: سپر و سرنیزه و شمشیر.

این گروه در حال حاضر در اماکن اعتراضات جمع شده‌اند، در حال تقویت مهارت‌های شمشیربازی و اسب‌سورای خودند و در انتظار آغاز مجدد تظاهرات به سر می‌برند.

کشاورزان هندی که عمدتاً مربوط به ایالت پنجاب‌اند، خواستار بلند بردن قیمت‌ محصولات خود اند و از اوایل ماه جاری، به همین خاطر دست به تظاهرات زده‌اند.

در روزهای گذشته معترضان قصد کردند از پنجاب تا دهلی راهپیمایی کنند اما پولیس در دو صد کیلومتری پایتخت، با استفاده از گاز اشک‌آور و موترهای آب‌پاش معترضان را متفرق کرده و مانع آنها شده است.

چهارشنبه گذشته، یک کشاورز ۲۱ ساله در راهپیمایی‌ها کشته شد و در پی آن کشاورزان گفتند که تظاهرات خود را برای دو روز متوقف می‌کنند.

پولیس کشته شدن این معترض در تظاهرات را تایید کرده، اما گفته که علت مرگ او پس از آزمایش‌های کالبدشکافی مشخص خواهد شد.

ایالت پنجاب در شمال هند، جمعیت ۳۰ میلیونی سیک‌ها را در خود جا داده است. «نهنگ‌های سیک» در سال ۲۰۲۱ نیز در اعتراضات مشابهی کشاورزان را همراهی کردند. در آن زمان، پولیس هند سه نفر از رزمندگان این گروه را در پیوند به قتل یک نفر در اعتراضات، بازداشت کرد.

«نهنگ‌های سیک» این اتهامات تکذیب نکردند و گفتند مرد کشته شده به کتاب مقدس سیک‌ها توهین کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.