خبرگزاری رویترز: گفت‌وگوهایی در پاریس برای آتش‌بس در غزه آغاز شده است

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

خبرگزاری رویترز به نقل از «یک منبع آگاه» گزارش داد که مذاکراتی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس در پاریس آغاز شده است.

به گفته این منبع، در این مذاکرات رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، با نمایندگان قطر، مصر و امریکا گفت‌وگو کرده است.

پیشتر، گزارش شده بود که اسرائیل در مذاکراتی که آخر این هفته با حضور نمایندگانی از امریکا، قطر و مصر در پاریس برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. در این مذاکرات درباره آتش‌بس احتمالی در برابر رهایی گروگان‌های اسرائیلی حماس گفت‌وگو می‌شود.

گفت‌وگوهای دو هفته پیش درباره آتش‌بس پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیشنهاد آتش‌بس چهار و نیم ماهه حماس را رد کرد، به شکست انجامید. حماس در این پیشنهاد در بدل رهایی گروگان‌ها خواهان خروج نظامیان اسرائیلی از غزه شده بود.

این در حالی است که نتانیاهو روز جمعه اولین طرح رسمی خود را برای «روز بعد» از پایان جنگ کنونی غزه ارائه و اعلام کرد که اسرائیل کنترل امنیتی بر تمام مناطق فلسطینی را حفظ و بازسازی غزه را به غیرنظامی‌سازی آن منوط خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سند پیشنهاد می‌کند که اسرائیل کنترل امنیتی خود را بر تمام سرزمین‌های غرب اردن، از جمله کرانه باختری و غزه حفظ کند.

در این سند آمده است که ارتش اسرائیل پس از این کنترل امنیتی و «جلوگیری از تقویت عناصر تروریستی در آنجا»، «تهدید علیه اسرائیل» را متوقف خواهد کرد.

این سند ادامه می‌دهد که اسرائیل «آزادی عمل عملیاتی خود را در سراسر نوار غزه بدون محدودیت زمانی حفظ خواهد کرد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.