سازمان جهانی غذا: از هر پنج خانواده اوکراینی یک خانواده با ناامنی غذایی مواجه است

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

در دومین سالروز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، سازمان جهانی غذا می‌گوید که از هر پنج خانواده اوکراینی یک خانواده با ناامنی غذایی مواجه است.
به گفته‌ این سازمان، در پی حمله روسیه بیش از ۱۴ میلیون اوکراینی محتاج کمک‌های بشردوستانه هستند.

سازمان جهانی غذا روز شنبه (۵ حوت) نسبت به افزایش ناامنی غذایی اوکراینی‌ها هشدار داد. این سازمان گفت که تاکنون برای ۲.۴ میلیون نفر در هر ماه و در طول زمستان کمک‌های غذایی و نقدی توزیع کرده است.

این سازمان می‌گوید گه با گذشت هر روز از جنگ روسیه و اوکراین، دستیابی و تهیه غذا برای اوکراینی‌ها دشوارتر می‌شود.
پیشتر، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل، تهاجم روسیه بر اوکراین را عامل تشدیدکننده‌ای بحران جهانی دانست. او گفت که «این جنگ بی‌معنا، بحران ناامنی غذایی جهانی را بدتر کرده، بازار انرژی جهانی را متلاطم کرده و آسیب‌های غیرقابل محاسبه به محیط‌زیست وارد کرده است.»
این مقام امریکایی تصریح گفته است که روسیه با تداوم حملات بر سیلوهای غلات، تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار تن غلات را نابود کرده است.
افزون بر آن در ماه جدی سال جاری دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) نیز گزارش داد که حدود ۴۰ درصد جمعیت اوکراین به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.
تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به‌ویژه بر زیرساخت‌های اقتصادی این کشور، اقتصاد اوکراین را به شدت تضعیف کرده است. اوکراین با وابستگی اقتصادی به کشورهای غربی، اخیرا ۴۵ درصد از نیازهای مالی خود را از طریق اتحادیه اروپا برآورده کرده است.

روسیه در ۲۴ فبروری ۲۰۲۲ تهاجمی نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.