طالبان برای استخراج ۳۶ معدن در هرات قرارداد امضا کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۶

رئیس اداره معادن طالبان در هرات از امضای قرارداد استخراج ۳۶ معدن از جمله معادن مس، سرب و آهن خبر داد. به گفته فضل‌احمد منیب خاموش، روی معدن آهن پشتون زرغون ۱۴۰ میلیون دالر سرمایه گذاری شده و ۲۰ درصد درآمد آن به طالبان داده می‌شود.

ارزش قرارداد استخراج معادن دیگر اعلام نشده است.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان از قول آقای خاموش گزارش داد که از آن جمله ۱۳ معدن دربرگیرنده مواد ساختمانی و بقیه آنها معادن آهن، مس، سرب و زغال‌سنگ است.

این مقام طالبان توضیح نداده که قرارداد استخراج این معان با چه شرکت‌ها یا افرادی امضا شده است.

باختر افزوده است که کار استخراج ۲۶ معدن در هرات همچنان ادامه دارد.

رئیس اداره معان طالبان در هرات تاکید کرده است که این گروه تلاش می‌کند که برای استخراج همه معادن هرات قرارداد امضا کند.

رژیم طالبان پس از تسلط بر افغانستان در اسد سال ۱۴۰۰، بر استخراج معادن به عنوان منبع اصلی درآمد حکومت خود تمرکز کرده است.

مقام‌های طالبان پیوسته ادعا کرده‌اند که کار استخراج معادن از طریق مزایده به شرکت‌ها واگذار می‌شود. با این حال، سازوکاری روشن برای تامین شفافیت در مورد فرایند امضای قرارداد، استخراج معادن و مدیریت درآمد آن‌ها وجود ندارد.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته است طالبان برای استخراج معادن با شرکت‌های مورد نظر خود به طور «پنهانی» توافق می‌کند و چنین قراردادها مشرعیت بین‌المللی ندارد.

آقای غنی در ۱۲ دلو در پادکستی درباره وضعیت اقتصادی افغانستان گفت: «معلوم نیست که طالبان این معادن را برای چه مدت به قرارداد می‌دهند و عواید آن در کجا مصرف می‌شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.