زلنسکی برای گفت‌وگو درباره طرح صلح اوکراین و مبادله زندانی با روسیه وارد عربستان شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

ولودیمیر زلنسکی برای گفت‌وگو با ولیعهد عربستان درباره طرح صلح در اوکراین و مبادله زندانی با روسیه، روز سه‌شنبه وارد ریاض شد.

عربستان کشوری نزدیک به روسیه در حوزه انرژی محسوب می‌شود و محمد بن‌سلمان خود را میانجی بالقوه بین مسکو و کی‌یف می‌بیند.

روز دوشنبه ولیعهد عربستان میزبان ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس نمایندگان روسیه و شماری از مقام‌های دیگر روس بود.

زلنسکی در پیامی در شبکه اکس نوشت که اوکراین همچنان به "حمایت فعال عربستان سعودی" برای پیشبرد "فرمول صلح" برای پایان دادن به تهاجم روسیه، تکیه می‌کند.

در این فرمول صلح پیشنهادی آقای زلنسکی ده نکته ذکر شده است که خروج تمامی نیروهای روسیه از خاک اوکراین، پذیرفتن مسئولیت جنایات جنگی در امتداد مرز طولانی ۱۵۰۰ کیلومتری دو طرف شده است. خواسته‌های مشابه قبلا از سوی مسکو رد شده بود.

دومین نکته طرح پیشنهادی زلنسکی مبادله اسیران جنگی است. عربستان پیش از این نیز به مبادله اسرای جنگی بین روسیه و اوکراین کمک کرده بود. رئیس‌جمهور اوکراین گفته که مطمین است ریاض باز هم می‌تواند در این زمینه کاری بکند.

سفر زلنسکی به عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای این کشور در هفته‌های اخیر از برخی مناطق در شرق اوکراین عقب زده شده‌اند. تحلیل‌گران می‌گویند روسیه با توجه به امتیاز نیروی بیشتر و انبار بزرگتر تسلیحات ابتکار عمل را در میدان جنگ به‌دست گرفته است. برعکس، اوکراین همچنان چشم به راه رسیدن کمک‌های مالی و تسلیحاتی از غرب است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.