گزارش رویترز از خشم و کشمکش درونی حزب دموکرات برسر مواضع بایدن در رابطه به جنگ غزه

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

رویترز در گزارشی نوشت که عمق خشم فعالان و رای‌دهندگان دموکرات از موضع‌ بایدن در مورد جنگ غزه، مسئولان کمپین رئیس جمهور امریکا را در آستانه انتخابات مهم پیش‌رو غافلگیر کرده است.

این خبرگزاری می‌نویسد بایدن احتمالا شاهد ریزش آرای خود خواهد بود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکرات‌ها از زمان حمله حماس به اسرائیل و آغاز تهاجم این کشور به غزه بر سر حمایت صریح بایدن از اسرائیل اختلاف نظر شدید دارند. بسیاری از دموکرات‌های جوان‌تر و رنگین‌پوستان با رویکرد او مخالف هستند، زیرا از افزایش تلفات انسانی در غزه که به ۲۹ هزار و ۷۰۰ نفر می‌رسد، ناراحت اند.

شماری از آنان باور دارند که اسرائیل مرتکب نسل‌کشی در غزه شده و حکومت بایدن با حمایت مالی و تسلیحاتی از عملیات اسرائیل دست خود را در جنایات جنگی و نسل‌کشی فلسطینی‌ها آلوده کرده است.

اگرچه لحن بایدن در مورد رفتار اسرائیل در غزه انتقادی‌تر شده و حتا به کشتار بی‌رویه افراد ملکی در غزه نیز اشاره کرده است، اما او از درخواست آتش‌بس فوری یا اجازه دادن به ارسال کمک‌های بشری به غزه که اسرائیل مانع آن است، کوتاهی کرده است. اکنون، حامیان حزب دموکرات، به خصوص رای‌دهندگان مسلمان و عرب‌تبار در مورد رای دادن به بایدن در انتخابات ماه نوامبر تردیدی جدی دارند.

چنانچه در میشیگان، یکی از ایالت‌هایی با جمعیت بالای مسلمان، فعالان عرب-امریکایی قول داده‌اند که از حمایت از حزب دموکرات خودداری کنند. دو منبع مطلع به رویترز گفتند که مقام‌های حکومت بایدن برای کاهش نارضایتی، در ۸ فبروری با رهبران جامعه عرب-امریکایی در میشیگان ملاقات کردند. آنها درباره ارسال بیشتر کمک‌های بشردوستانه به غزه بحث کردند و خاطر نشان کردند که بایدن علناً از اسرائیل انتقاد بیشتری خواهد کرد.

عباس علویه، استراتژیست دموکرات در میشیگان گفت: «اگر او رویکرد متفاوتی در پیش نگیرد، رای دهندگان کلیدی را در در میشیگان از دست خواهد داد و به ترامپ ریاست جمهوری را واگذار خواهد کرد.»

علاوه بر مسلمانان، در میان بخش‌هایی از سفیدپوست‌ها و رنگین‌پوستان غیر عرب نیز نارضایتی از موضع واشنگتن در قبال جنگ غزه مشهود است و احتمالا آنان در انتخابات به نفع بایدن شرکت نکنند یا رای ندهند.

منبع دیگری به رویترز گفت که در ویسکانسین، فعالان دموکرات تظاهراتی راعلیه سیاست بایدن در قبال غزه برنامه‌ریزی می‌کنند. افزون بر آن برخی سیاه‌پوستان امریکایی نیز با فلسطینی‌ها اعلام همبستگی کرده‌اند و آرمان آنها را بازتابی از تجربه خود از ظلم و ستم در امریکا می‌دانند.

این وضعیت باعث شده که یکی از مشاوران ارشد مبارزات انتخاباتی بایدن به رویترز بگوید: «ما بیش از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم از حمایت بایدن از اسرائیل آسیب سیاسی دیده‌ایم.»

فعالان مسلمان و عرب‌تبار در میشیگان کارزاری را برای منصرف کردن رای‌دهندگان از رای دادن به بایدن راه انداخته‌اند. این در حالیست که دموکرات‌ها به طور سنتی بر آرای مهاجران و رنگین‌پوستان در انتخابات حساب می‌کنند. آنها تلاش دارند که این حامیان سنتی خود را از چشم‌انداز بازگشت ترامپ به کاخ سفید نگران کنند. اما به نظر نمی‌رسد که دستکم بخشی از رای‌دهندگان خشمگین به سیاست ترساندن از پیروزی ترامپ اعتنایی کنند.

این در حالیست که رای دهندگان سیاه‌پوست نقش بزرگی در فرستادن بایدن به کاخ سفید در سال ۲۰۲۰ ایفا کردند.

کلیساها و فعالان سیاه‌پوست، بخشی دیگر از حامیان سنتی دموکرات‌ها، خواستار فشار بایدن بر اسرائیل برای آتش‌بس در غزه هستند. سلین موتویماریا، یک کنشگر سیاسی سیاه‌پوست در کنتاکی، می‌گوید که او و همقطارانش احساس می‌کند به آنها خیانت شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فیلمستان
معدن طلا
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.