پیام 'ملکه زیبایی عربستان' به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌ نه برای سخت‌گیری

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

زن جوانی که به نمایندگی عربستان در مسابقات ملکه زیبایی شرکت می‌کند،‌ می‌گوید کشورش هیچگاه مانند افغانستان امروز سخت‌گیر نبوده است.

رومی قحطانی به افغانستان اینترنشنال گفت پیام او برای گروه حاکم بر افغانستان این است که اسلام بر اساس آیات قرآن، برای سهولت آمده است،‌ نه سخت‌گیری.

او آیه ۱۸۵ سوره بقره را به رهبران طالبان یادآوری کرد که در بخشی از آن آمده است: یريدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ (خداوند می‌خواهد بر شما آسان بگیرد،‌ نمی‌خواهد سخت بگیرد).

این زن ۳۰ ساله عربستانی در سال‌های اخیر به نمایندگی از سعودی در مسابقات دختر شایسته و ملکه زیبایی در کشورهای مختلف شرکت کرده است.

او در مصاحبه اختصاصی به افغانستان اینترنشنال گفت: وضعیت زنان در افغانستان (تحت حاکمیت طالبان) بسیار دردناک است و من برای آن‌ها آرزوی امنیت و ثبات روانی دارم.

خانم قحطانی گفت: درست است که کشور من (عربستان)‌ هم یک کشور اسلامی است،‌ اما کشورم هیچگاه به اندازه افغانستان امروز سخت‌گیر نبوده است.

به گفته رومی قحطانی،‌ زنان عربستانی «در سایه جهان‌بینی محمد بن‌سلمان» ولیعهد بانفوذ سعودی «اکنون به حقوق کامل خود دست یافته‌اند».

همزمان با وایرال شدن ویدیوها و عکس‌هایی از حضور خانم قحطانی در مسابقات زیبایی با نام و پرچم عربستان سعودی، این سخن محمد بن سلمان در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود که گفته است «اکنون در عربستان سعودی، خود زنان هستند که در باره پوشش خود تصمیم می‌گیرند».

رومی قحطانی به افغانستان اینترنشنال گفت که او بدون روبه‌رو شدن با هیچ‌گونه مخالفتی از سوی خانواده‌اش و جامعه سعودی،‌ به نمایندگی از عربستان در مسابقات ملکه زیبایی و دختر شایسته در کشورهای مختلف از جمله مصر، ایتالیا،‌ الجزایر، مالزیا و کمبودیا شرکت کرده است.

عکس‌ها و ویدیوهای این زن جوان عربستانی در پوشش مدرن امروزی و با نام و پرچم عربستان در حالی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که زنان در افغانستان تحت حاکمیت طالبان،‌ با سخت‌ترین محدودیت‌ها روبه‌رو شده‌اند.

خانم قحطانی به رهبران طالبان که تفسیر سخت‌گیرانه خود از شریعت اسلامی را بر جامعه افغانستان، به ویژه زنان تحمیل‌ می‌کنند، یادآوری کرد که «زن نیمی از جامعه است و می‌تواند در پیشرفت کشور نقش حیاتی داشته باشد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.