مقام ارشد روسی به مکرون: اشتباه مرگبار ناپلئون در جنگ با روسیه را تکرار نکن

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

رئیس پارلمان روسیه به رئیس جمهور فرانسه هشدار داد اگر او نیرو به اوکراین بفرستد، به سرنوشت سربازان فرانسوی در حمله ناپلئون به روسیه در ۱۸۱۲ مواجه خواهند شد.

او ایده امانویل مکرون برای اعزام نظامیان اروپا به اوکراین را آغازگر جنگ جهانی سوم دانست.

این هفته، ایمانویل مکرون در اظهاراتی غیرمنتظر ایده اعزام سربازان اروپایی به اوکراین را مطرح کرد. او گفت که برای جلوگیری از شکست اوکراین، هیچ گزینه نباید نادیده گرفته شود.

اظهارات مکرون واکنش تند روسیه را به دنبال داشته و کرملین گفت که حضور سربازان اروپایی در اوکراین منجر به جنگ میان روسیه و ناتو خواهد شد. همچنین، کشورهای عضو ناتو، از جمله امریکا و آلمان پیشنهاد اعزام سرباز به اوکراین را رد کرده و تنها بر ادامه کمک‌های نظامی به این کشور تاکید کردند.

وچسلاف ولودین، رئیس دومای روسیه، مجلس نمایندگان این کشور، گفت که به نظر می‌رسد مکرون خود را همانند ناپلئون بناپارت، جهانگشای معروف فرانسوی می‌بیند. او از رئیس جمهور فرانسه خواست که پا در جای پای ناپلئون نگذارد.

ولودین گفت: «مکرون برای حفظ قدرت شخصی خود، کاری بهتر از شعله‌ور کردن جنگ جهانی سوم نیافته است. طرح‌های او خطری برای شهروندان فرانسه است.»

او افزود: «مکرون قبل از چنین بیاناتی یکبار به سرنوشت ناپلئون و سربازانش فکر کند که جسد ۶۰۰ هزار نیروی او بر زمین مرطوب[روسیه] افتادند.»

ارتش بزرگ ناپلئون در سال ۱۸۱۲ به سرعت توانست علیه روسیه پیش‌روی کرده و مسکو را تسخیر کند. اما، روس‌ها توانستند به شیوه‌های مختلف ارتش فرانسه را وادار به عقب نشینی کنند و در این روند ده‌ها هزار سرباز ناپلئون در اثر بیماری، گرسنگی و سردی طاقت فرسای روسیه از بین رفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.