در سایه بیم‌ها و تردیدها، مراسم تشییع جنازه الکسی ناوالنی روز جمعه در مسکو برگزار می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی سیاستمدار مخالف روس، اعلام کرد که مراسم تشییع جنازه همسرش روز جمعه ۱۱ حوت در مسکو برگزار می شود.

با این حال او گفت که مطمئن نیست این مراسم به‌طور مسالمت‌آمیز به پایان برسد و کسی دستگیر نشود.

به گفته یولیا ناوالنا، برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم یادبود مدنی الکسی ناوالنی ممنوع شده است.

کیرا یارمیش، سخنگوی الکسی ناوالنی، نیز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که بعد از ظهر جمعه، مراسمی برای ناوالنی در کلیسای نماد مادر خدا در منطقه مارینو مسکو که ناوالنی در آنجا زندگی می‌کرد، برگزار می‌شود.

براساس برنامه‌ای که اعلام شده است، پس از این مراسم، ناوالنی دو و نیم کیلومتر آن سوتر، در گورستان بوریسوفسکویه در طرف رودخانه مسکو به خاک سپرده می‌شود.

خبرنگار رویترز روز چهارشنبه گزارش داد سه گشت پولیس را در این گورستان پوشیده از برف که در نزدیکی یک جاده شلوغ قرار دارد، دیده است.

متحدان ناوالنی کرملین را متهم کرده‌اند که تلاش‌های آنها را برای سازماندهی مراسم یادبود مدنی جداگانه در سالنی که می‌توانست افراد بیشتری را در خود جای دهد، ناکام گذاشته‌اند.

کرملین نقش داشتن در این امر را تکذیب کرده است.

پیشتر مقام‌های روسیه، با برگزاری مراسم تشییع جنازه در روز پنجشنبه، ۱۰ حوت، مخالفت کرده بودند.

ایوان ژدانوف، از متحدان ناوالنی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت قرار است روز پنجشنبه ولادیمیر پوتین برای نخبگان روسی سخنرانی کند و مقام‌های دولتی برای اینکه سخنرانی پوتین تحت‌الشعاع مراسم خاکسپاری ناوالنی قرار نگیرد، با برگزای آن در روز پنجشنبه مخالفت کردند.

با این حال، یولیا ناوالنایا، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دو نفر، ولادیمیر پوتین و سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، مقصر این وضعیت‌اند که ما جایی برای مراسم یادبود مدنی و خداحافظی با الکسی نداریم.»

او افزود: «کرملین الکسی را کشت، سپس جسدش را به تمسخر گرفت، بعد مادرش را و حالا هم مراسم یادبود او را به باد تمسخر گرفته است.»

کرملین هرگونه دخالت در مرگ الکسی ناوالنی را در می‌کند. او روز ۱۶ فبروری در سن ۴۷ سالگی در زندانی در نزدیکی قطب شمال در سیبری جان باخت.

در گواهی مرگ ناوالنی نیز تاکید شده است که او به مرگ طبیعی مرده است.

رویترز گزارش داده است که هنوز مشخص نیست که مقام‌های روسی چگونه می‌خواهند جمعیتی را که برای تشییع جنازه الکسی ناوالنی گرد هم خواهند آمد کنترل کند.

با این حال، با توجه به تجمعات قبلی حامیان ناوالنی، که مقام‌های روسیه از آنها به عنوان افراط‌گرایان مورد حمایت ایالات متحده یاد می‌کنند، احتمال حضور گسترده پولیس وجود دارد و به نظر می‌رسد که هر چیزی را که به نظرشان شبیه تظاهرات سیاسی بر اساس قوانین اعتراضی باشد، در هم خواهند کوبید.

یولیا ناوالنایا، روز چهارشنبه ۹ حوت در سخنرانی خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت: «مراسم خاکسپاری پس فردا برگزار می‌شود و من هنوز مطمئن نیستم که آیا این مراسم آرام خواهد بود یا پولیس کسانی را دستگیر خواهد کرد که برای خداحافظی با همسرم خواهند آمد.»

متحدان ناوالنی، ولادیمیر پوتین را به قتل او متهم کرده‌اند، زیرا گفته می‌شود که رهبر روسیه نمی‌توانست آزادی ناوالنی را در یک مبادله بالقوه زندانیان تصور و یا تحمل کند.

کرملین دخالت دولت در قتل ناوالنی را رد کرده و گفته است که از هرگونه توافقی برای آزادی او بی اطلاع است.

پیشتر گزارش شده بود که ناوالنی در آستانه مبادله با یک زندانی روس بود که در زندانی در آلمان نگهداری می‌شود.

یولیا ناوالنایا، روز چهارشنبه به قانونگذاران اروپایی در استراسبورگ گفت: «پوتین شوهرم را کشت.»

او گفت: «به دستور پوتین، الکسی به مدت سه سال شکنجه شد. او در یک سلول سنگی کوچک گرسنه ماند، از ارتباط با دنیای بیرون، ملاقات، تماس تلفنی و حتی نامه‌نگاری محروم شد.»

۱۲ روز پس از مرگ همسرش، ناوالنایا وعده داد که رهبری اپوزیسیون چندپاره روسیه را به عهده بگیرد و به کار همسرش ادامه دهد.

او که به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد و صدایش گاهی می‌لرزید، پوتین را یک «هیولای خونخوار» توصیف کرد و به قانونگذاران گفت که امکان مذاکره با او وجود ندارد.

یولیا ناوالنایا خواستار اقدام موثرتر علیه ارتباطات مالی نخبگان حاکم بر روسیه شد و گفت: «شما نمی‌توانید با قطعنامه‌ای دیگر یا مجموعه تحریم‌های دیگری که هیچ تفاوتی با تحریم‌های قبلی ندارد، به پوتین آسیب بزنید.»

امریکا و بریتانیا، جمعه گذشته تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع کردند. مقام‌های کاخ سفید، این تحریم‌ها را بزرگ‌ترین تحریم امریکا علیه روسیه خوانده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.