کریم خرم: خوشحالی مقام‌های طالبان درباره اختلاف‌نظر در شورای امنیت بی‌جاست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

کریم خرم، از مقام‌های ارشد حکومت پیشین گفت خوشحالی برخی مقام‌های طالبان از اختلاف‌نظر در شورای امنیت سازمان ملل برسر وضعیت افغانستان بجا نیست.

آقام خرم با اشاره به مشروعیت نداشتن حکومت طالبان گفت که بن‌بست در شورای امنیت به ضرر افغان‌ها است.

رئیس دفتر سابق کرزی که از معدود مقام‌های ارشد دولت پیشین است که در کابل مانده، در شبکه اکس نوشت: «بعضی از مسئولین حکومتی در کابل با خوشی از اختلاف‌ظر در بین اعضای شورای امنیت ملل متحد در رابطه باافغانستان حرف می‌زنند.این خوشحالی بجا نیست.»

آقای خرم گفت که هرگونه اختلاف‌نظر در شورای امنیت، تصمیم‌گیری در باره افغانستان را با بن‌بست مواجه می‌سازد.

این مقام پیشین خطاب به رهبران طالبان نوشت: «حکومت فعلی به رسمیت شناخته نشده، مسئولین حکومت تحت تحریم‌ قراردارند، افغانستان در هیچ سازمان بین‌المللی حضور ندارد، افغانستان محتاج پول نقد و کمک‌های بشری است.»

آقای خرم گفت با توجه به این شرایط،‌ بن‌بست در این شورا بر سر مسئله افغانستان به ضرر افغانها است، «درست مانند مردم غزه که از بن‌بست مشابه زیان می‌بینند.»

این مقام ارشد سابق از طالبان خواست که هرچه‌ زودتر افغانستان را از وضعیت فعلی خارج کند.

نشست بدون نتیجه دوحه

شورای امنیت سازمان ملل در هفتم حوت نشستی در پشت درهای بسته برای بررسی گزارش معاون دبیرکل از دومین نشست دوحه برگزار کرد اما به علت اختلاف چین و روسیه با قدرت‌های غربی، نشست شورا بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

کشورهای غربی و متحدان آنها در شورای امنیت از طالبان خواستند که حکومت فراگیر تشکیل دهد و حقوق مردم افغانستان، به خصوص زنان را رعایت کند. اما، چین و روسیه از صدور بیانیه مشابه خودداری کردند.

سازمان ملل در روزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری دومین نشست درباره افغانستان را در دوحه قطر برگزار کرد. در این نشست علاوه بر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نمایندگان ویژه کشورهای جهان برای افغانستان و چهار نفر از نمایندگان جامعه مدنی افغانستان حضور داشتند.

طالبان اعلام کرد که به‌دلیل برآورده نشدن شرایط این گروه، از شرکت در این نشست انصراف داده است. از جمله شرایط طالبان برای شرکت در این نشست، ملاقات امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه با آنتونیو گوترش و حضور طالبان به عنوان تنها نماینده افغانستان در این نشست بود که سازمان ملل آن را رد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.