منابع آگاه: طالبان هفت میلیون افغانی به مدرسه حقانیه پاکستان کمک می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

منابعی در حکومت طالبان به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان هفت میلیون افغانی از بودجه رسمی خود به مدرسه حقانیه در پاکستان کمک می‌کند.

مولوی عبدالکبیر، معاون رئیس الوزرا در دیدار با حامد الحق، مسئول مدرسه حقانیه دستور کمک مالی را داده است.

شماری از ملاهای پاکستانی به رهبری حامد الحق روز دوشنبه، هفتم حوت به کابل رفته و با مولوی عبدالکبیر دیدار کردند. منابع معتبر در اداره امور طالبان تایید کردند که مولوی عبدالکبیر در این دیدار به حامد الحق وعده کرده است که از جانب حکومت طالبان به این مدرسه کمک کند.

این منابع به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال گفتند که دفتر مولوی عبدالکبیر طی یادداشتی به اداره امور طالبان دستور داده است در هماهنگی با وزارت مالیه، هفت میلیون افغانی را به حساب مدرسه حقانیه در شعبه کابل بانک ملی پاکستان واریز کند.

هیات ملایان پاکستان در دیدار با مولوی عبدالکبیر در ارگ افغانستان

در این نامه آمده است:«در جریان یک هفته باید به بانک ملی پاکستان پول تحویل شود و به دفتر مولوی عبدالکبیر اطمینان داده شود.»

یک منبع از وزارت مالیه طالبان هم تایید کرد که این وزارت دستور مولوی عبدالکبیر را دریافت کرده و این پول را از کود خاص به مدرسه حقانیه پرداخت می‌کند.

گفته می‌شود که این هیئت ملاهای پاکستانی با سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان هم دیدار خواهد کرد.

حدود شش ماه قبل، حامد الحق، مسئول این مدرسه در یک نشست خبری اعلام کرد که حقانیه با مشکلات اقتصادی روبروست و اگر کمکی صورت نگیرد، احتمالاً این مدرسه بسته خواهد شد.

مدرسه حقانیه یکی از مراکز اصلی تربیت طالبان بوده و بسیاری از چهره‌های ارشد این گروه در آنجا درس خواندند.با برگشت طالبان افغان به افغانستان، ظاهرا این مدرسه دیگر آن رونق گذشته را ندارد و احتمالا به این دلیل با کمبود بودجه مواجه شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.