سخنگوی وزارت خارجه امریکا: توافقنامه دوحه باعث قدرتمندتر شدن طالبان شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به پرسش خبرنگار افغانستان اینترنشنال توافقنامه دوحه را عامل «قدرتمندتر» شدن طالبان دانست.

متیو میلر اذعان کرد که توافق دوحه، «منجر به تضعیف متحدان ما در دولت افغانستان شد.»

مرضیه حسینی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال با استناد به اظهارات برخی از کارشناسان و دیپلومات‌های امریکایی که توافق‌نامه دوحه را «بدترین توافق در تاریخ دیپلوماتیک ایالات متحده» خوانده‌اند، از سخنگوی وزارت خارجه امریکا پرسید که آیا زمان آن فرا رسیده که این قرارداد باطل اعلام شود؟

متیو میلر بدون ارائه پاسخ صریح در این مورد گفت که این قرارداد ایالات متحده را «مجبور» کرد که نیروهای نظامی خود را بدون چشم‌انداز روشن از اتفاقات آینده در افغانستان خارج کند.

ایالات متحده در ۳۰ آگست سال ۲۰۲۱ طی یک عملیات پرچالش تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد. شماری از سیاستمداران، نظامیان و نمایندگان کانگرس امریکا خروج از افغانستان را یک اشتباه سیاسی بزرگ برای امریکا و حکومت بایدن می‌دانند. با این‌حال جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا با دفاع از این اقدام، عملیات خروج را یک «موفقیت فوق‌العاده» می‌خواند.

میلر طالبان را به نقض مفاد توافق‌نامه دوحه متهم کرده و گفت این گروه به برخی گروه‌های «تروریستی» از جمله رهبران القاعده پناه داده است. پیش از این نیز آقای میلر گفته بود که واشنگتن طالبان را در مورد افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان ملزم به پاسخگویی می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنین بر عدم تعهد طالبان مبنی بر مشارکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و ایجاد یک نظام سیاسی فراگیر اشاره کرد و بر لزوم اجرایی ساختن تعهدات طالبان تاکید کرد.

سخنگوی طالبان امروز در واکنش گفت که تشکیل حکومت فراگیر با سقوط دولت پیشین منتفی است و حالا این موضوع ارتباطی به ایالات متحده ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.