سخنگوی طالبان: قرارداد دوحه توافقی کامیاب برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید از نظر طالبان، موافقتنامه دوحه به علت خروج نیروهای خارجی و بازگشت این گروه به قدرت موفق و مثبت بوده است.

مجاهد گفت امریکا پس از شکست، به دنبال خروج از افغانستان بود و از موافقتنامه دوحه به عنوان «بینی خمیری» استفاده کرد.

مجاهد در مصاحبه با طلوع‌نیوز که روز پنجشنبه و در سالروز امضای موافقتنامه دوحه نشر شد، از امریکا انتقاد کرد که همکاری با حکومت طالبان را متوقف کرده و فهرست تحریم‌ها علیه طالبان را طولانی تر ساخته است.

او در این مصاحبه بارها تاکید کرد که طالبان به قرارداد دوحه پایبند بودند، چون پس از امضا به نیروهای امریکایی حمله نکرد و به گروه‌های مخالف امریکا اجازه حضور و حمله از خاک افغانستان را نداده است. او بار دیگر حضور و فعالیت القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی و شبه نظامی خارجی را در افغانستان رد کرد.

مجاهد گفت تا زمانی که امریکا به طالبان حمله نکند، این گروه به موافقتنامه دوحه به طور نامحدود پایبند خواهد بود. اما، در صورت برخورد نظامی امریکا، قرارداد دوحه ملغا خواهد شد.

امریکا حضور القاعده و تن ندادن طالبان به یک روند سیاسی فراگیر را موارد نقض توافقنامه دوحه از طالبان می‌داند. اما، سخنگوی طالبان گفت که گفت‌وگوهای بین افغان‌ها منتفی است زیرا، حکومت پیشین سقوط کرد و حالا گروه و حزبی در افغانستان برای مذاکره وجود ندارد.

واشنگتن بارها گفته است که رعایت نشدن حقوق بشر مانع اصلی رابطه واشنگتن با طالبان است. همچنین، کشورهای دیگر نیز از طالبان خواسته اند که حکومتی با نمایندگان اقوام و گروه‌های سیاسی غیرطالب و پشتون تشکیل دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.