مقام طالبان: دست‌کم ۲۰ نفر بر اثر سرمای شدید جان باختند و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

سخنگوی وزارت طالبان در امور حوادث طبیعی می‌گوید در ۱۲ روز گذشته بر اثر بارش برف و باران و سرمای شدید دست‌کم ۲۰ نفر جان باختند و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

جانان سایق همچنین از تخریب بیش از ۴۰۰ خانه و تلف شدن بیش از پنج هزار مواشی خبر داده است.

سخنگوی وزارت طالبان در امور حوادث طبیعی روز شنبه (۱۲ حوت) در یک پیام ویدیویی گفت که بارندگی‌های شدید حداقل در ۲۰ ولایت از جمله کابل، بلخ، ننگرهار، قندهار، هرات، بدخشان، هلمند، غور، لغمان، ارزگان، زابل، پکتیا، پکتیکا، خوست و سمنگان، خسارات جانی و مالی به بار آورده است.

با این‌حال برخی منابع به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که تلفات جانی ناشی از بارش برف، باران، سیل و سرمای شدید در دو روز گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

پیشتر تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان گزارش داد که در پی ریزش سقف یک خانه در ولایت کنر دست‌کم چهار عضو یک خانواده جان باختند و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

افزون بر آن، روز گذشته بارندگی‌های شدید و سیل در شهر و ولسوالی‌های قندهار جان دو کودک را گرفته و سه تن دیگر را زخمی کرده است.

جانان سایق نیز گفته که در دو روز گذشته چهار تن در ولایات مختلف بر اثر برف و بارندگی شدید جان خود را دست داده و ۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.
فضای نامساعد جوی در کشور علاوه بر تلفات جانی، خسارات مالی نیز وارد کرده است. به نقل از این مقام طالبان، بر اثر بارندگی‌های شدید، ۴۵۲ خانه نیز ویران شده است در این میان ۲۳۸ خانه در ولایت قندهار و حداقل ۷۰ خانه نیز در ولایت پروان ویران شده است.
تلف شدن صدها مواشی از دیگر پیامدهای بارش برف و باران‌های اخیر گفته شده است. به گفته‌ سخنگوی اداره حوادث طالبان، پنج هزار و ۲۵۳ حیوان خانگی تاکنون تلف شده است.

بارش شدید برف و باران در چند روز اخیر برخی میدان‌های هوایی و گذرگاه‌های افغانستان را مسدود کرده است. به گفته طالبان، در اثر باران، برف و توفان شاهراه عمومی سالنگ و راه‌های ۹ ولسوالی در ولایت‌های دایکندی، جوزجان، سرپل، بامیان و فراه بسته شد و برخی راه‌ها دوباره باز شده است.

این وزارت بارش شدید باران، تگرگ و سیلاب را در روزهای آتی پیش‌بینی کرده و به مردم توصیه کرده است که از خود محافظت کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.