مقام وزارت خارجه ایران: باید بازار افغانستان را به دست گرفت

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

عبدالله سهرابی، دستیار وزیر خارجه ایران در سفری به تایباد گفته باید بازار افغانستان و «کشورهای هدف» را به دست گرفت.

آقای سهرابی گفته همجوار بودن با افغانستان یک «فرصت طلایی» است. او از دوغارون به عنوان مهم‌ترین کانون اقتصادی دو کشور یاد کرد.

این مقام ایرانی درباره منظورش از «کشورهای هدف» توضیح نداد.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که عبدالله سهرابی روز شنبه (۱۲ حوت) در دیدار با فرماندار تایباد، درباره اهمیت و توسعه روابط بین ایران و افغانستان تاکید کرده است.

سهرابی خواهان تمرکز بیشتر روی طرح‌های بزرگ اقتصادی شده زیرا به باور او این طرح‌ها موجب تقویت روند اشتغال‌زایی و اقتصاد ایران خواهد شد.

این مقام ایرانی می‌گوید بخش اعظمی از صادرات کالاهای مورد نیاز افغانستان از طریق مرز دوغارون صورت گرفته و تقویت اقتصادی این مرز، گامی برای ثبات اقتصادی خانواده‌های مرزنشین خواهد بود.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با افغانستان، یکی از پنج مرز برتر اقتصادی ایران است که بیشترین حجم کالاهای بازرگانان افغان، پاکستان و در برخی موارد هند از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس منتقل و از طریق مرز دوغارون ترانزیت می‌شود.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، به‌رغم اینکه تاکنون هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته است، اما کشورهای منطقه روابط اقتصادی و سیاسی خود را با این گروه گسترش داده است.

مقامات طالبان بارها از سرمایه‌گذاران ایرانی خواسته‌اند در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.