کامالا هریس: حماس با آتش‌بس شش‌هفته‌ای موافقت کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴

معاون رئیس‌جمهور امریکا تاکید کرد که حماس باید با پیشنهاد روی میز که شامل آتش‌بس شش‌هفته‌ای و ورود کمک به غزه می‌شود، موافقت کند. کامالا هریس در عین حال گفت که تهدید حماس باید از بین برود.


به گزارش رویترز، اظهارات روز یکشنبه معاون رئیس‌جمهور امریکا حاوی تندترین سرزنش‌هایی‌ بود که تاکنون از سوی یک مقام ارشد دولت امریکا علیه جنگ اسرائیل مطرح شده است.

هریس در یک سخنرانی به مناسبت سالروز اعتراضات موسوم به یکشنبه خونین در شهر سلما در ایالت آلاباما، خواستار برقراری «آتش‌بس فوری» شد و شرایط را برای غیرنظامیان در غزه یک «فاجعه انسانی» توصیف کرد.

این سخنان در حالی مطرح شد که تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس میان حماس و اسرائیل در قاهره ادامه دارد و به گفته یک منبع حماس، تا زمانی که اسرائیل به پایان جنگ غزه رضایت ندهد، این گروه توافق درباره آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها را نخواهد پذیرفت.

معاون رییس‌جمهور امریکا گفت: «مردم در غزه گرسنه هستند. شرایط غیرانسانی‌ست و انسانیت مشترک ما را وادار به عمل می‌کند.» و افزود دولت اسرائیل باید اقدام‌های بیشتری برای تسهیل انقال کمک به غزه انجام دهد، چرا که «هیچ بهانه‌ای» قابل‌ قبول نیست.

به گفته او،اسرائیل باید گذرگاه‌های مرزی جدیدی را باز کند، «محدودیت‌های غیرضروری» را در ارسال کمک اعمال نکند، از پرسنل و کاروان‌های بشردوستانه در برابر تبدیل شدن به هدف محافظت کند، و برای بازگرداندن خدمات اولیه و ترویج نظم تلاش کند تا «غذا، آب و سوخت بیشتری به نیازمندان برسد.»

سخنان این سیاستمدار دموکرات امریکایی در حالی مطرح شد که او قرار است روز دوشنبه با بنی گانتس، وزیر کابینه اضطراری جنگ اسرائیل، در کاخ سفید دیدار کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها