تلخ و شیرین جایزه اما استون؛ آکادمی اسکار فرصت آشتی با بومیان امریکا را از دست داد؟

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۱

یکشنبه‌شب، زمانی که نام اما استون به عنوان برنده اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن اعلام شد، بسیاری در تالار دالبی لس‌انجلس برای این بازیگر فیلم بیچارگان کف و سوت زدند. او هنرمندانه و خیرکننده در نقش بلا بکستر ظاهر شد.

اما همزمان می‌شد حسرت و حیرت را در چهره بسیاری دیگر در درون و بیرون تالار دید که انتظار داشتند لیلی گلدستون، برای بازی در قاتلان ماه کامل، این جایزه را به‌دست آورد.

این یک رقابت عادی نبود. در کنار بازی تحسین‌برانگیز گلدستون در تازه‌ترین ساخته مارتین اسکورسیزی، انتخاب او می‌توانست مرحمی بر یک حسرت چند ده ساله باشد.

گلدستون متعلق به اقلیت و نژادی است که تاکنون هیچ جایزه‌ای از آکادمی اسکار نگرفته است. او بازمانده بومیان امریکاست.

اکادمی اسکار رابطه چندان دوستانه‌ای با بومیان امریکا نداشته است. چند دهه است که هالیوود به دلیل استفاده از هنرپیشگان سفیدپوست در نقش بومیان، مورد انتقاد بوده است.

در سال ۱۹۷۳،‌ مارلون براندو، جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای فیلم معروف پدرخوانده را رد کرد. او که به نشان دادن چهره وحشی و خشن از بومیان امریکا اعتراض داشت، برای رد جایزه اسکار، یک هنرپیشه جوان بومی به نام سچین لیتل‌فدر را به روی صحنه اسکار فرستاد.

تصویر این زن جوان که دستش را به نشانه رد جایزه اسکار به تقدیم‌کنندگان جایزه نشان داده، از صحنه‌های ماندگار آکادمی بوده است.

سخنرانی ۶۰ ثانیه‌ای این هنرپیشه بومی بر روی صحنه آکادمی اسکار، با فریادهای اعتراض و حملات نژادپرستانه حاضران در تالار همراهی شد. سچین لیتل‌فدر با وجود پیشینه حضور در چند فیلم و سریال، از آن پس کمتر فرصت یافت جلوی دوربین تلویزیون و سینما قرار گیرد.

آکادمی اسکار نیم قرن پس از آن برخورد شرم‌آور، در سال ۲۰۲۲ بابت رفتار نژادپرستانه و توهین‌آمیز با خانم لیتل‌فدر از او و جامعه بومیان امریکا پوزش خواست، زمانی که سچین دیگر دختر جوانی نبود و ۷۵ ساله شده بود. او در اکتبر همان سال درگذشت.

لیلی گلدستون برای بازی در قاتلان ماه کامل، جوایزی از جمله بفتا، گولدن گلوب و جایزه انتخاب منتقدان را به‌دست آورده است.

اما به باور بسیاری،‌ اسکار نود و ششم، فرصتی بود تا این آکادمی پس از آن رفتار نژادپرستانه و آن عذرخواهی دیرهنگام، از بومیان امریکا دلجویی کند؛ نه با حرکتی شبیه کارهای خیریه و نمایشی، بلکه با دادن جایزه به هنرپیشه‌ای که به باور بسیاری از اهالی سینما، از اما استون در قامت بهترین هنرپیشه نقش اول زن شایسته‌تر ظاهر شد.

لیلی گلدستون پس از اینکه نتوانست اسکار بگیرد، در آغوش مارتین اسکورسیزی، کارگردان فیلم

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها