شدت گرفتن حملات هوایی متقابل روسیه و اوکراین

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۵

رسانه‌ها گزارش دادند حملات متقابل روسیه و اوکراین در روز یکشنبه پنجم حمل شدت یافته است.

این حملات یک روز پس از آن اتفاق افتاد که روسیه روستای ایوانیوسک را در غرب شهر باخموت اوکراین به تصرف خود درآورد.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، پایتخت اوکراین روز یکشنبه در پیام‌رسان تلگرام، از وقوع چندین انفجار در این شهر خبر داد و از ساکنان کی‌یف خواست از پناهگاه‌ها خارج نشوند.

کلیچکو افزود سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین برای مقابله با حملات هوایی روسیه در حال فعالیت اند.

پیشتر آژیر هشدار حملات موشکی در سراسر اوکراین به گوش رسیده بود. یک مقام محلی کی‌یف تایید کرد موشک‌ها «به صورت گروهی» این شهر را هدف قرار دادند.

بر اساس گزارش‌های اولیه، کسی در این حمله آسیب ندید و ارتش اوکراین ده‌ها موشک کروز روسیه را رهگیری و ساقط کرد.

بریجت برینک، سفیر ایالات متحده در کی‌یف با اشاره به افزایش حملات هوایی مسکو علیه اوکراین در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «روسیه بدون در نظر گرفتن میلیون‌ها غیرنظامی، به پرتاب بی‌رویه پهپادها و موشک‌ها ادامه می‌دهد و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.»

مکسیم کوزیتسکی، فرماندار لویو هم گفت شهر استری در غرب اوکراین هدف حمله روسیه قرار گرفت. این شهر در نزدیکی مرز لهستان واقع است.

وزارت خارجه پولند روز یکشنبه اعلام کرد یکی از موشک‌های روسیه حریم هوایی پولند را نقض کرده است. وارسا خواستار توضیح مسکو در خصوص این رویداد شده است.

پاول ورونسکی، وزارت خارجه پولند در بیانیه‌ای از روسیه خواست «حملات هوایی تروریستی» خود را علیه مردم و کشور اوکراین متوقف و بر مشکلات داخلی خود تمرکز کند.

آندری سادووی، شهر لویو هم از شلیک حدود ۲۰ موشک و هفت پهپاد شاهد ساخت ایران به سوی این شهر خبر داد. به گفته این مقام اوکراینی، زیرساخت‌های حیاتی لویو در این حملات آسیب دیدند.

جمهوری اسلامی، از متحدان اصلی مسکو، متهم است که پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ را به روسیه ارسال کرده تا در جریان عملیات نظامی در اوکراین مورد استفاده قرار گیرند.

خبرگزاری رویترز نوشت حملات روز یکشنبه روسیه علیه اوکراین در مجموع با ۵۷ موشک و پهپاد صورت گرفتند.

در سوی دیگر، اوکراین دو کشتی، یک مرکز ارتباطات و دیگر زیرساخت‌های متعلق به ناوگان روسیه را در دریای سیاه هدف گرفت.

این حمله در سواحل منطقه کریمه رخ داد. کریمه از سال ۲۰۱۴ به دست روسیه اشغال شده است.

ارتش اوکراین پیش از این روز ۱۵ حوت به یک کشتی گشت‌زنی روسیه به نام «سرگئی کوتوف» در نزدیکی تنگه کرچ، محل اتصال دریای آزوف و دریای سیاه، حمله و آن را غرق کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.