پاکستان مرحله دوم اخراج مهاجران افغان را آغاز می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۰۶

حکومت پاکستان به پولیس این کشور دستور داد که مرحله دوم اخراج مهاجران افغان را آغاز کند. رسانه‌های پاکستانی نوشتند در دور دوم نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان از پاکستان اخراج خواهند شد. مقامات پاکستان گفتند این مرحله احتمالا تابستان آغاز خواهد شد.

روزنامه‌ دان نوشت نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان، از دارندگان کارت‌های ای‌سی‌سی یا کارت اقامت موقت اخراج خواهند شد.

روزنامه دان به نقل از یک مقام پاکستانی نوشت دستورالعمل برای تسریع نقشه‌برداری محل زندگی دارندگان کارت‌های اقامت موقت، به ادارات محلی فرستاده شده است.

عابد مجید، دبیر ارشد ایالت خیبر پختونخوا گفت: «ما از قبل روند نقشه‌برداری را آغاز کرده‌ایم. این روند بعد از ماه رمضان تسریع خواهد شد و امیدواریم تا ۳۰ اپریل امسال تکمیل شود.»

روزنامه دان به نقل از یک مقام مسئول دیگر نوشت هنوز مشخص نیست که مرحله دوم اخراج مهاجران افغان چه زمانی شروع خواهد شد اما احتمالا این روند در شروع فصل تابستان، پس از تایید دولت فدرال آغاز خواهد شد.

آمارهای آژانس پناهندگان سازمان‌ ملل نشان می‌دهد که ۲.۱۸ میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کنند.

این رقم شامل ۱.۳ میلیون پناهنده‌ای است که از آژانس پناهندگان سازمان ملل کارت «پی‌او‌آر» یا اقامت دایم گرفته‌اند. همچنین ۸۸۰ هزار پناهنده دیگر پس از ثبت‌نام در سال ۲۰۱۷، کارت اقامت موقت دریافت کردند.

مقامات پاکستانی می‌گویند پس از فروپاشی جمهوری اسلامی افغانستان در اسد ۱۴۰۰، شش‌ صد تا هشت‌ صد هزار نفر به پاکستان آمدند. مهاجرانی که در حال حاضر با آینده نامعلومی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

پاکستان در ماه نوامبر پارسال اعلام کرد که ۱.۷ میلیون مهاجر بدون مدرک اقامت را اخراج می‌کند. رسانه‌های پاکستانی تخمین می‌زنند که تاکنون حدود نیم میلیون مهاجر به افغانستان برگشته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.