فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر به کارزار به رسمیت شناختن 'آپارتاید جنسیتی' پیوست

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۱۰

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، نهادی متشکل از مدافعان حقوق بشر از سراسر جهان، با تصویب قطعنامه‌ای به کارزار به رسمیت شناختن «آپارتاید جنسیتی» پیوست.

پیش از این جنبش زنان افغانستان درخواست به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی را مطرح کرده بود.

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر روز پنجشنبه، نهم حوت، اعلام کرد با احترام به کار بی‌وقفه‌ای که در سال‌های اخیر توسط فمینیست‌ها، پژوهشگران و کارشناسان در سراسر جهان انجام شده، این فدراسیون قاطعانه باور دارد که زمان آن فرا رسیده است که تعریف «آپارتاید» گسترش داده شود.

این فدراسیون در بیانیه‌ای نوشت که تعریف «آپارتاید» باید شامل ظلم و ستم در موقعیت‌هایی نیز باشد که علیه یک گروه جنسیتی خاص اعمال می‌شود. در بیانیه از وضعیت دختران و زنان افغانستان به عنوان مثالی از آپارتاید جنسیتی نام برده شده است.

این فدراسیون در بیانیه خود نوشت برای توصیف موقعیت‌هایی که تبعیض به گونه نهادینه‌شده و سیستماتیک وجود دارد، کاربرد اصطلاح «آپارتاید جنسیتی» بهترین گزینه است.

بیانیه افزوده که ظلم، جداسازی و تبعیض فراگیری که زنان و دختران در افغانستان از زمان بازگشت «غیرقانونی» طالبان به قدرت در سال ۲۰۲۱ با آن روبه‌رو هستند، این فدراسیون را متوجه این واقعیت کرده است که قوانین بین‌المللی کافی وجود ندارد که به موقعیت‌هایی مثل وضعیت افغانستان رسیدگی کند.

گیسو جهانگیری، معاون فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر گفته به رسمیت شناختن آپارتاید به عنوان یک جرم در قوانین بین‌المللی، شکافی را در این قوانین پر می‌کند و به پاسخگویی عاملان کمک بیشتر می‌کند.

فدراسیون جهانی حقوق بشر از وجود قوانینی در مورد «خشونت مبتنی بر جنسیت» در موقعیت‌هایی که یک گروه جنسی مثل زنان و یا دگرباشان جنسی مورد تبعیض قرار می‌گیرند استقبال کرده است، با این حال این فدراسیون گفته اصطلاح حقوقی «خشونت مبتنی بر جنسیت» و سایر اصطلاحات موجود در قوانین بین‌الملل، به اندازه کافی بازتاب‌دهنده موقعیت‌هایی نیستند که رژیم‌ها و دولت‌ها با هدف خاصی بر گروه‌های جنسیتی ظلم و ستم را روا می‌دارند.»

این فدراسیون در بیانیه خود تصریح کرده است برای اینکه قربانیان فرصتی برای عدالت داشته باشند و برای اینکه عاملان آن پاسخگو باشند، باید آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت به رسمیت شناخته شود.

گفته شده که وارد کردن این اصطلاح در قوانین بین‌الملل بازتاب‌دهنده سنگینی و منحصر به فرد بودن موقعیت‌هایی خواهد بود که عناصری از آپارتاید را در خود دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.