مقام سابق پاکستانی: طالبان در قندهار به هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا پایگاه داده است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

وزیر پیشین اطلاعات بلوچستان ادعا کرد که طالبان در قندهار، برای استقرار هواپیماهای بی‌سرنشین، پایگاهی در اختیار امریکا قرار داده است.

آقای اچکزی می‌گوید اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد عملیات هوایی علیه داعش از همین پایگاه‌ها انجام می‌شود.

جان اچکزی، وزیر اطلاعات سابق بلوچستان روز دوشنبه، سیزدهم حمل، در شبکه اجتماعی اکس خود نوشت استخبارات طالبان پایگاهی را در قندهار برای عملیات‌های هوایی علیه داعش در اختیار امریکا قرار داده است.

باشندگان ولایت‌های بدخشان، پنجشیر، کنر، لغمان و قندهار روز یکشنبه، دوازدهم حمل، در پیام‌هایی به افغانستان اینترنشنال گفتند که پهپادهایی در آسمان این ولایت‌ها دیده شدند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به پرواز این پهپادها، امریکا را به «نقض» حریم هوایی افغانستان متهم کرد و گفت طالبان پیش از این بارها به «نقض» حریم هوایی افغانستان توسط امریکا اعتراض کرده است.

با این حال جان اچکزی با اشاره به این اظهارات آقای مجاهد، گفت:‌ «حقیقت چیز دیگری است.» آقای اچکزی می‌گوید این پایگاه در قندهار برای همکاری با پیمانکاران امریکایی ساخته شده است.

حکومت طالبان هنوز درباره ادعای این مقام پیشین پاکستانی واکنشی نشان نداده است.

پیش از این کریستوفر کوستا، دستیار ویژه رئیس‌جمهور پیشین امریکا گفته بود امریکا نیرویی در افغانستان برای جمع‌آوری اطلاعات ندارد پس برای شکست داعش همکاری استخباراتی با طالبان ناخوشایند اما ضروری است.

آقای کوستا روز یکشنبه در یک مقاله مشترک با کالین کلارک در روزنامه نیویارک تایمز نوشت که طالبان نیروی قابل اتکا برای شکست داعش یا مهار دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان نیست. با این حال، باید مشوق‌هایی به این گروه برای شدید کردن فعالیت‌هایش علیه داعش داده شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.