خبرگزاری‌های ایران: سه فرمانده ارشد سپاه پاسداران در 'حمله اسرائیل' به دمشق کشته شدند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

خبرگزاری‌ها در ایران گزارش دادند که سه فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله منتسب به اسرائیل به قنسولگری ایران در پایتخت سوریه کشته شدند.

یکی از این نظامیان محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران برای سوریه و لبنان است.

یک مقام اسرائیلی به شبکه ایران‌اینترنشنال درباره محمدرضا زاهدی گفت: «او نماینده رژیم ایران برای حزب‌الله، حماس و شبه‌نظامیان عراقی بود. او مسئول شبکه‌سازی و تقویت این شبه‌نظامیان علیه اسرائیل بود.»

نام دو فرمانده ارشد دیگر، حسین امین الله، رئیس ستاد کل نیروی قدس سپاه پاسداران و فردی به نام حاج رحیمی، دوست صمیمی و جانشین زاهدی در نیروی قدس اند.

ایران در واکنش به این حمله اسرائیل قول «پاسخ قاطع» را داده است. حسین کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، حمله به ساختمان قنسولی در دمشق را «ددمنشانه و نفرت‌انگیز» خواند و گفت که ابعاد این حمله در حال بررسی است و مسئولیت عواقب و پیامدهای آن با اسرائیل است.

سفیر جمهوری اسلامی در دمشق گفت «بین ۵ تا ۷ نفر در نتیجه حمله اسرائیل به دمشق کشته شدند.» حسین اکبری گفت که «اسرائیل با شش موشک ساختمان قنسولی را هدف قرار داد.»

او افزود در زمان حمله در محل کار خود در سفارت بوده است.

در همین حال، دیدبان حقوق‌بشر سوریه مستقر در بریتانیا نیز با استناد به منابعی در سوریه کشته شدن «۸ نفر» را تایید کرد که یکی از فرماندهان سپاه پاسداران برای سوریه و لبنان، دو مستشار ایرانی و پنج پاسدار کشته شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل به حمله به مکان دیپلوماتیکش متهم کرده اند، اما تل آیوو هنوز مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.