رئیس شورای امنیت: آپارتاید جنسیتی به کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت افزوده شود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۳

رئیس دوره‌ای شورای امنیت گفت وضعیت افغانستان برای آنها مهم است.

ونسا فرایزر به گفت‌و‌گوها در مجمع عمومی درباره تعدیل کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت اشاره کرد و گفت می‌خواهد آپارتاید جنسیتی که «در مورد افغانستان نیز صادق است»، به آن افزوده شود.

خانم فرایزر که سفیر مالتا در سازمان ملل نیز است، در پاسخ به مریم رحمتی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال، به حذف و حاشیه راندن نیمی از جمعیت افغانستان از عرصه عمومی اشاره کرد و آن را غیرممکن خواند.

او گفت که «این وضعیت باید اصلاح شود.»

رئیس جدید شورای امنیت در ماه اپریل افزود که در جلسه روز دوشنبه مجمع عمومی سازمان ملل درباره تدوین اصلاحات و تعدیل در کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت بحث می‌شود.

او گفت که مالتا یکی از کشورهایی است که در این جلسه می‌کوشد تا آپارتاید جنسیتی وارد کنوانسیون منع و مجازات جنایات علیه بشریت سازمان ملل شود. او گفت که «آپارتاید جنسیتی دستکم درباره افغانستان صادق است.»

پیش از این در ماه میزان سال گذشته ده‌ها چهره سرشناس و فعال حقوق بشر در نامه سرگشاده‌ای از کشورهای عضو سازمان ملل خواستند تا آپارتاید جنسیتی را در کنوانسیون جنایت علیه بشریت وارد کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق امریکا، شیرین عبادی و ملاله یوسفزی، دو برنده جایزه صلح نوبل، از امضاکنندگان این نامه بودند.

خانم ونسا همچنین درباره تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که منتظر تعیین آن است، اما تاکنون در این باره اقدامی نشده است.

او تاکید کرد که هرچه زودتر این نماینده تعیین شود تا بتوان کارها را آغاز کرد.

سازمان ملل در ماه دسامبر سال گذشته میلادی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواهان تعیین نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان شد، با این‌حال طالبان تعیین نماینده ویژه را اقدامی غیرضروری خوانده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.