دبیرکل سازمان ملل و شورای مقاومت ملی 'حمله اسرائیل' به قنسولگری ایران را محکوم کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان حمله منتسب به اسرائیل به قنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه را محکوم کردند.

آنها این حمله را نقض آشکار کنوانسیون ویانا برای مصونیت و حفاظت کارکنان دیپلوماتیک خواندند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز سه‌شنبه، چهاردهم حمل در بیانیه‌ای نوشت که دبیرکل سازمان ملل متحد حمله به قنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم کرده است.

در واکنش به حملات اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق و امدادگران بین‌المللی در غزه، سازمان ملل متحد، چین، شورای مقاومت ملی افغانستان این حملات را محکوم کردند و آن را نقض آشکار قوانین بشردوستانه بین‌المللی و کنسوانسیون ویانا برای مصونیت دیپلوماتیک خواندند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرده است که اصل مصونیت اماکن و کارمندان دیپلوماتیک و قنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین‌المللی رعایت شود. آنتونیو گوترش از طرف‌های درگیر خواسته است که به تمام تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی به‌ویژه حقوق بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید که همه طرف‌ها از هدف قرار دادن غیرنظامیان اجتناب کنند.

آقای گوترش هشدار داده است که هرگونه محاسبه اشتباه می‌تواند منجر به درگیری گسترده‌تر در منطقه‌ای بی‌ثبات، با پیامدهای ویرانگر برای غیرنظامیانی شود که در حال حاضر شاهد رنج بی‌سابقه‌ای در سوریه، لبنان، سرزمین‌های فلسطینی اشغالی و خاورمیانه بزرگ هستند.

در همین حال، شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان هم به حمله اسرائیل به قنسولگری ایران در دمشق واکنش نشان داده و گفته است که حمله به مکان‌های دیپلوماتیک کشورها، نقض قوانین بین‌المللی و نقض استقلال و حاکمیت ملی کشورها تلقی می‌شود.

این شورا روز سه‌شنبه، چهاردهم حمل، در بیانیه‌ا‌ی با محکوم کردن این حمله، آن را خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی دانسته است.

در خبرنامه این شورا آمده است: «از دید ما صلح و امنیت جهانی رابطه انفکاک‌ناپذیر با احترام به حاکمیت ملی کشورها دارد و نقض قوانین بین‌المللی و رویکرد استثناگرایی در روابط بین‌الملل، به هیچ‌صورت نمی‌تواند به حل معضلات جهان معاصر بشر کمک کند.»

حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین افغانستان هم به این حمله واکنش نشان داده و گفته که «به شهادت رساندن مستشاران قنسولگری حمهوری اسلامی» در دمشق در تناقض صریح با کنوانسیون ویانا برای مصونیت و حفاظت کارکنان دیپلوماتیک قرار دارد.

آقای اتمر در حساب کاربری اکس خود نوشته است: «بر مسئولیت شورای امنیت ملل متحد برای رسیدگی به این جنایات، مسئول قرار دادن عاملان آن و تحقق آرا ‌و مصوبات فوق تاکید می‌کنیم.»

پیشتر سپاه پاسداران ایران تایید کرد که دو فرمانده سپاه و ۵افسر همراه آنان در حمله روز دوشنبه به قنسولگری ایران در سوریه کشته شدند.

سفیر ایران در سوریه گفت که جنگنده‌های اف-۳۵اسرائیلی با شلیک چند موشک به ساختمان قنسولگری حمله کردند.

اسرائیل تا هنوز مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.