فرماندهان محلی طالبان در ننگرهار از کار کمیسیون تصفیه نیروهای طالبان ناراض اند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

فیلم‌هایی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد که داکتر بشیر، رییس پیشین استخبارات طالبان در ولایت ننگرهار در یک جریان یک مراسم می‌گوید که کمیسیون تصفیه به صورت خودسرانه طالبان را از وظایف‌شان برکنار کرده است.

داکتر بشیر، رئیس پیشین استخبارات طالبان در ننگرهار و یک فرمانده قدرتمند طالبان در زون شرق روز دوازدهم حمل در مراسم افتتاحیه بررسی کمیسیون تصفیه طالبان، این کمیسیون را متهم به برکناری شماری زیادی از طالبان کرده است. او گفته این مساله باعث ناراحتی طالبان در این ولایت شده است.

این فرمانده طالبان در زون شرق گفته است که در نظام فعلی تنها طالبان حق ندارد بلکه آن خانواده‌های که قربانی پدیده داعش شدند و اعضای خانواده‌شان را از دست داده است، باید در صفوف طالبان جای داده شوند.

در زمان ریاست داکتر بشیر در ریاست استخبارات ننگرهار، شماری زیادی از سلفیان به بهانه عضویت در گروه داعش به قتل رسیدند و یا هم به بند کشیده شدند. انگشت اصلی اتهام متوجه اوست.

در پی دستور یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان تصفیه ارتش این گروه با شرط‌های جدید پس از میدان وردک در ولایت ننگرهار آغاز کرده است.

پیش از این، یعقوب در یک نامه‌ به رییس کمیسیون تصفیه طالبان، از تمام والی‌های طالبان خواسته بود که در کار کمیسیون تصفیه مداخله نکنند.

در این نامه تاکید شده بود که در زمان تاییدکردن فورمه‌های اعضای طالبان، سرگروه‌های طالبان باید حضور داشته باشند تا هویت افراد تحت امر شان را تایید کنند و در صورت غیرحاضری سرگروه‌ها، فورمه هیچ عضو طالبان تایید نشود.

شرط دیگر کمیسیون تصفیه طالبان این است که هر عضو طالبان باید برای تایید فورمه‌های خود به ولایتی مراجعه کند که در گذشته در آن ولایت جنگیده است.

کارشناسان بر این باور است که طالبان هنوز بر نیروهایش اعتبار ندارد و برای جلوگیری از نفوذ داعش در صفوف شان یک بار دیگر تحت عنوان کمیسیون تصفیه، پاکسازی را انجام می دهد.

پیش از ننگرهار، شماری از فرماندهان طالبان در میدان وردک از کار کمیسیون تصفیه طالبان انتقاد کرده بودند. آنها گفته بودند که کمیسیون تصفیه در کنترول طالبان قندهاری است و آنها فورمه‌های طالبان میدان وردک را تایید نمی‌کنند.

آنها ادعا کرده بودند که کمیسیون تصفیه طالبان افراد ملا فاضل و ملاقیوم ذاکر را هم تصفیه کند که هردوی آنها علاوه بر طالبان، جنگجویان خودشان را هم در صفوف طالبان جابجا کرده اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.