سومین پالایشگاه بزرگ نفتی روسیه هدف حمله پهپادهای اوکراین قرار گرفت

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

یک پهپاد اوکراینی سومین پالایشگاه بزرگ نفت روسیه را هدف حمله قرار داد. گفته می‌شود یکی از واحدهای این پالایشگاه، که روزانه حدود ۱۵۵هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند، آسیب دیده است.

این پالایشگاه حدود ۶درصد از ظرفیت پالایش روسیه را تشکیل می‌دهد.

یک منبع به شرط حفظ هویت خود به رویترز گفت که این پالایشگاه آسیب جدی ندیده و پرسونل در حال بازگشت به کارخانه هستند. با این‌حال یک منبع اطلاعاتی نظامی در اوکراین گفت که واحد پالایشگاه اصلی «تانکو» مورد اصابت قرار گرفته و باعث آتش‌سوزی شده است. این منبع افزود هدف از این حمله کاهش درآمد نفتی روسیه بوده است.

پالایشگاه جدید «تانکو» ظرفیت تولید آن بیش از ۳۴۰هزار بشکه نفت در روز است.

یکی دیگر از منابع اطلاعاتی اوکراین گفت که پهپادهای ساخت اوکراین همچنین به یک کارخانه روسی تولید پهپادهای تهاجمی دوربرد اصابت کرده و «خسارات قابل توجهی» به بار آورده است.

اوکراین در ماه‌های اخیر حمله به پالایشگاه‌های نفت روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان را آغاز کرده که بر تجارت سودآور مسکو در زمینه محصولات پالایش شده تاثیر گذاشته است.

بر اساس محاسبات رویترز، حدود ۱۴درصد از ظرفیت پالایشی روسیه به دلیل حملات پهپادی متوقف شده است. حملات به پالایشگاه‌های روسیه نگرانی واشنگتن را در مورد احتمال تشدید تنش با روسیه برانگیخته است.

یکی از متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه گفت که ناتو اساساً با روسیه در اوکراین می‌جنگد و ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده به سازماندهی حملات به خاک روسیه کمک کرده است.

منابع اوکراینی می‌گویند که کی‌یف به تنهایی مسئول طراحی و اجرای حملات پهپادی در داخل روسیه است. ایالات متحده بارها گفته است که از حملات اوکراین در داخل روسیه حمایت نمی‌کند.

اوکراین مدعی است که حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور به روسیه «موجه» است، زیرا برای بقا می‌جنگد و آسیب‌های گسترده‌ای به زیرساخت‌های خود، از جمله نیروگاه‌ها، از حملات هوایی روسیه متحمل شده است.

به گزارش رویترز، اوکراین مجموعه‌ای از حملات پهپادی را در عمق روسیه انجام داده است تا ماشین جنگی روسیه را تضعیف کند و واقعیت جنگ را به قلب روسیه ببرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فیلمستان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.