هند: حکومت فراگیر در افغانستان اولویت‌ فوری سازمان همکاری شانگهای است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

مشاور امنیت ملی هند روز چهارشنبه در نشست سازمان همکاری شانگهای گفت تشکیل حکومت فراگیر و حفظ حقوق زنان و اقلیت‌ها، اولویت‌های فوری این سازمان در افغانستان است.

آجیت دوال افزود که کشورش نسبت به حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان نگران است.

مشاور امنیت ملی هند در این نشست که در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد افزود که ارائه کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر از دیگر اولویت‌های این سازمان است.

او گفت که هند به عنوان کشوری نزدیک به افغانستان، دارای منافع مشروع امنیتی و اقتصادی در این کشور است.

این مقام ارشدی هندی به کمک‌های کشورش به افغانستان اشاره کرد و گفت که هند سه میلیارد دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و علاوه بر آن، ۵۰ هزار تن گندم، ۲۵۰ تن کمک‌های پزشکی، ۴۰ هزار لیتر آفت‌کش مالاتیون برای مبارزه با تهدید ملخ به افغانستان کمک کرده است.

تهدید گروه‌های تروریستی

آجیت دوال در نشست شانگهای به حملات فرامرزی گروه‌های تروریستی اشاره کرد و گفت که این حملات از سوی هر گروه با هر انگیزه و در هر جایی که انجام شود،‌ غیرقابل توجیه است.

این مقام ارشد امنیتی هند با تاکید بر لزوم اجتناب از بازی دوگانه و پاسخگو کردن حامیان مالی و تسهیل‌کنندگان تروریسم، گفت: «با عاملان تروریسم باید به طور موثر و سریع برخورد شود، از جمله با کسانی که در تروریسم فرامرزی دخیل هستند.»

هند همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی‌ای متهم می‌کند که مسئول چندین بمبگذاری و حمله در خاک هند اند. اما، پاکستان این اتهام را رد کرده و برعکس دهلی را به حمایت از گروه‌های تروریستی مانند تحریک طالبان پاکستان متهم می‌کند.

او با اشاره به حمله مرگبار مسکو،‌ مسئله تداوم تهدید گروه‌های تروریستی مختلف در منطقه سازمان همکاری شانگهای از جمله القاعده و گروه‌های وابسته به آن، داعش و شاخه‌های آن، لشکر طیبه و جیش محمد را مطرح کرد.

مشاور امنیت ملی هند همچنین بر لزوم مقابله با استفاده از فناوری توسط تروریست‌ها از جمله پهپاد برای قاچاق سلاح و مواد مخدر برون‌مرزی تاکید کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
قمرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.