معاون سراج‌الدین حقانی به پاکستان و تی‌تی‌پی توصیه کرد که با هم گفت‌وگو کنند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

معاون وزیر داخله طالبان از پاکستان خواست که مشکلش با طالبان پاکستانی را از طریق مذاکره حل کند، زیرا آتش خشونت در پاکستان به افغانستان می‌رسد.

محمدنبی عمری هشدار داد که اگر ارتش یک‌ میلیونی پاکستان دو میلیونی هم شود، نمی‌تواند در جنگ پیروز شود.

معاون سراج‌الدین حقانی در همایشی در ولایت خوست به حکومت پاکستان و کسانی در این کشور درگیر جنگ هستند، توصیه کرد که از خشونت پرهیز کنند، چرا که جنگ کشورشان را ویران می‌کند.

او افزود: «ما جنگیده‌ایم، انقلاب‌ها را تجربه کرده‌ایم. جنگ فایده‌ای ندارد. جنگ‌ها و انقلاب‌ها زن‌ها را بیوه و یتیم‌ها را بیشتر می‌کند، اقتصاد کشور را نابود و نظام را از بین می‌برد.»

آقای عمری روز سه‌شنبه (۱۴ حمله) در سخنرانی خود خطاب به طالبان پاکستانی و حکومت پاکستان گفت که با هم مذاکره و مشکل خود را حل کنند.

این مقام طالبان گفت: «اینکه طالبان پاکستانی و برادران ما که علیه حکومت پاکستان می‌جنگند و این جنگ را جهاد فکر می‌کنند، ما مداخله نمی‌کنیم، اما این جنک برای ما مشکل به وجود می‌آورد.»

آقای عمری افزود: «اگر ما نظام افغانستان را سقوط دادیم، همه مردم با ما همکار بودند. یکی برای ما نان و آب می‌داد، کسی موتر و جای، یکی به ما راه را نشان داد و دیگری برای ما دعا کرد، اما ممکن است مردم شما به اندازه مردم‌ ما در کنارتان ایستاد نباشد.»

او بار دیگر به طالبان پاکستانی گفت: «اگر شما صد سال هم بجنگید و فکر کنید که شاید وزیر داخله و یا وزیر دفاع شوید، ما با شما کاری نداریم، اما غم‌های شما بر روی ما تاثیر می‌گذارد.»

طالبان در حالی به حکومت پاکستان توصیه می‌کند که با طالبان پاکستانی مذاکره کند که پاکستان همواره طالبان را به حمایت از تحریک طالبان پاکستان متهم می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
قمرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.