تغییر مکان ملا هبت‌الله پس از 'مانور هواپیماهای بی‌سرنشین' در قندهار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

منابع گفتند عصر روز سه‌شبنه هواپیماهای بی‌سرنشین چندین ساعت بر فراز دفتر ملاهبت‌الله، رهبر طالبان در قندهار گشت‌زنی کردند. به گفته منابع، گشت‌زنی پهپادها طالبان را نگران و مجبور کرد که رهبر خود را به یک پایگاه نظامی در ولسوالی پنجوایی منتقل کنند.

منابع افغانستان اینترنشنال گفتند که در پی گشت‌زنی پهپادها برای چندین ساعت بر فراز دفتر ملاهبت‌الله در قندهار، مولوی عبدالاحد طالب، فرمانده نیروهای ویژه امنیتی رهبر طالبان این موضوع را یک «خطر فوری» برای امنیت هبت‌الله آخندزاده خواند و اقدام به تغییر مکان او کرد.

این اتفاق حوالی ساعت چهار عصر دیروز (سه‌شنبه، ۱۴ حمل) افتاده است.

بنابر اطلاعات منابع، طالبان رهبر خود را به «پایگاه نظامی تلوکان» در ولسوالی پنجوایی قندهار منتقل کردند.

پیشتر هم باشندگان قندهار از گشت‌زنی پهپادهای بی‌سرنشین بر فراز آسمان این ولایت خبر داده بودند.

در روزهای گذشته باشندگان ولایت‌های بدخشان، پنجشیر، کنر و لغمان در پیام‌هایی هم به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که پهپادهایی در آسمان این ولایت‌ها دیده شدند.

سخنگوی طالبان در واکنش به پرواز این پهپادها، امریکا را به «نقض» حریم هوایی افغانستان متهم کرد.

پیشتر رسانه‌های داخلی به نقل از ذبیح‌الله مجاهد نوشتند: «این طیاره‌ها بدون شک مربوط به امریکا است که از فضای بعضی کشورهای نزدیک پرواز و عبور می‌کنند و به افغانستان می‌آیند که همه باید در این مورد مسئولیت‌های خود را درک ‌کنند و تجاوز را متوقف کنند.»

مقام‌های امریکایی پس از خروج این کشور از افغانستان، گفتند که ایالات متحده تهدیدات تروریستی در افغانستان را زیر نظر دارد.

تعدادی از مقام‌های طالبان از جمله وزیر دفاع و رئيس ارتش این گروه نیز پیشتر انتقاد کرده بودند که حریم هوایی افغانستان هنوز تحت «اشغال» امریکا است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

قمرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.