صدها فعال حقوق بشر پاکستانی دومین دور اخراج مهاجرین افغان را محکوم کردند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۱۷

بیش از ۳۰۰ تن از فعالان حقوق بشر، جامعه مدنی، استادان دانشگاه و وکلای مدافع پاکستان تصمیم این کشور برای دومین دور اخراج مهاجران افغان از پاکستان را محکوم کردند. این فعالان تصمیم حکومت پاکستان در قبال مهاجران را «غیرانسانی و غیرقانونی» خوانده‌اند.

این فعالان روز جمعه، هفدهم حمل، با نشر بیانیه‌ای مشترک آغاز دور دوم اخراج مهاجرین افغان را خلاف قانون اساسی پاکستان و نقض چندین قانون بین‌المللی خوانده‌اند.

در بیانیه آمده است که حکومت پاکستان یک فهرست ۸۰۰ هزار نفری از مهاجران افغان دارای کارت مهاجرتی را تهیه کرده است و قرار است آنها را در دو هفته بعد از ۱۵ اپریل برابر با ۲۷ حمل اخراج کند.

این فعالان گفته‌اند که برای جلوگیری از اخراج غیرقانونی مهاجران قانونی افغان به دیوان عالی پاکستان مراجعه کرده‌اند، اما این دیوان سکوت کرده است.

این فعالان گفتند که پاکستان با آنکه چندین کنوانسیون بین‌المللی در زمینه مهاجران را امضا کرده است اما به تعهدات بین‌المللی خود پشت کرده است.

این بیانیه را ۳۱۳ تن از فعالان پاکستانی امضا کرده‌اند. آنها خواهان توقف روند اخراج اجباری مهاجران افغان شده و گفته‌اند که باید در این مورد دادگاه تصمیم بگیرد.

حکومت پیشین و موقت پاکستان به دلیل افزایش ناامنی در این کشور برنامه اخراج مهاجرین افغان را روی دست گرفت. اکنون حکومت شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان دور دوم اخراج مهاجران افغان را در ۲۷ حمل از سر می‌گیرد.

در دور اول اخراج، پاکستان بیش از ۵۰۰ هزار مهاجر افغان را اخراج کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها