پیام‌های عیدی رهبران پیشین؛ غنی تنها تبریک گفت و کرزی بر حق آموزش و کار زنان تاکید کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین در پیام عیدی خود بار دیگر از حکومت طالبان خواست که زمینه بازگشت دختران به آموزش و زنان به کار را فراهم کند.

این در حالی است که اشرف غنی، دیگر رئیس‌جمهور پیشین در پیام عیدی خود هیچ اشاره‌ای به مسائل سیاسی نکرده است.

آقای کرزی در پیام خود تاکید کرده که «حکومت سرپرست» طالبان هرچه زودتر درهای مکاتب و دانشگاه‌ها را به روی دختران بگشاید و زمینه بازگشت زنان به کار را فراهم کند.

او، که در کابل به سر می‌برد، آموزش دختران و کار زنان را حق مسلم آن‌ها دانسته و بر تامین آن در راستای رهایی کشور از نیازمندی و عقب‌ماندگی تاکید کرده است.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان تاکید کرده که افغانستان «خانه مشترک» همه است و همه به صورت «مساویانه» در آن حق و مسئولیت دارند.

او افزوده که این «وجیبه ملی» همه است که برای آبادی و پیشرفت کشور زحمت بکشند، ولی این کار نیازمند آن است که همه فرزندان کشور شامل دختران و پسران آموزش ببینند.

این در حالی است که اشرف غنی، آخرین رئیس‌جمهور افغانستان، در پیام عیدی خود صرفا به تبریک گفتن بسنده کرده و هیچ اشاره‌ای به مسائل سیاسی نکرده است.

آقای غنی در پیام عیدی پارسال خود از طالبان به عنوان گروهی یاد کرده بود که «مردم را به گروگان» گرفته، ولی پس از آن در پیام‌های عمومی خود به تدریج نه تنها از انتقاد از طالبان، بلکه از اشاره به مسائل سیاسی به طور کلی خودداری کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فرهنگ افغانستان
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها