اکسپرس تریبون: فرستاده دبیرکل سازمان ملل در مورد تعیین نماینده ویژه با طالبان دیدار می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

اکسپرس تریبون به نقل از منابعش گزارش داد که رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما بعد از عید «گفت‌و‌گوهای جدی» را با مقام‌های طالبان برای متقاعد کردن این گروه برای پذیرش نماینده ویژه آغاز خواهد کرد.

منابع به این روزنامه گفتند احتمال موافقت طالبان کم است.

این روزنامه چاپ پاکستان روز سه‌شنبه گزارش داد که رزا اتونبایوا در ادامه دور دوم نشست دوحه به میزبانی دبیرکل به کابل باز می‌گردد تا در مورد نقشه راه تعامل جهان با طالبان گفت‌وگو کند.

در ختم نشست ماه فبروری دوحه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد وعده داد که برای تعیین نماینده ویژه در امور افغانستان مشورت‌هایش را آغاز خواهد کرد. اما، طالبان تعیین نماینده ویژه را غیر ضروری خوانده است.

در تازه‌ترین مورد، حمدالله فطرت، یکی از سخنگوی طالبان گفت:«اکنون در افغانستان صلح و وثبات برقرار است، بنابرین نیازی دیده نمی‌شود که با حضور یوناما نماینده دیگری تعیین شود.»

نمایندگان کشورهای غربی گفته‌اند که تعیین نماینده ویژه برای هماهنگی روابط جهان با طالبان ضروری است. یک منبع دیپلوماتیک گفت که احتمال عقب‌نشینی طالبان از موضع شان در قبال پذیرش نماینده ویژه برای افغانستان کم است و این چانس این گروه برای به رسمیت شناختن را کم می‌کند.

با این حال، اوتونبایوا امیدوار است که مقام‌های ارشد طالبان با طرح پذیرش نماینده ویژه موافقت کنند.

به گفته این روزنامه، یک طرح این است که دبیرکل یک هماهنگ‌کننده ویژه به عوض نماینده ویژه تعیین کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها