گروه امرالله صالح: ده‌ها مقام ارشد وزارت دفاع طالبان از یک شبکه قومی و گروهی است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

روند سبز، به رهبری امرالله صالح، با نشر فهرست ۱۸۹ مقام ارشد طالبان گفت که این گروه «یک شبکه اندیوالان، عشیره، قوم و مدرسه» در وزارت دفاع ایجاد کرده است.

تنها یک نفر از این مقامات غیر طالب است و تمام آنها در «مدارس دینی پاکستان آموزش دیده اند.»

افغانستان اینترنشنال نمی‌تواند مستقلانه صحت هویت و مناصب مقام‌های طالبان و همچنین اطلاعات افشا شده دیگر توسط روند سبز را تایید کند. اما، پیش از این از انحصارطلبی سیاسی و قومی طالبان، از جمله در ادارات دولتی انتقاد شده بود.

روند سبز اخیراً چند فهرست‌ از مقام‌های طالبان در وزارتخانه‌ها را در شبکه اکس منتشر کرده که به گفته آن، قوم‌گرایی و جناح‌گرایی طالبان را در گماشتن افراد در پست‌های بالای دولتی به نمایش می‌گذارد.

روند سبز افغانستان موسوم به رسا روز سه‌شنبه (۲۱ حمل) نوشت که از میان ۱۸۹ مقام ارشد در وزارت دفاع طالبان، فقط یک غیر طالب در راس شفاخانه چهارصد بستر اردو قرار دارد.

رسا افزود که ملاها و مولوی‌های عضو طالبان در بست‌های دگروالی تا جنرالی گماشته شده و همه آموزش‌دیدگان مدرسه‌های پاکستان‌اند.

روند سبز مدعی است که «وزارت دفاع طالبان بالاتر از ۱۴۵ هزار نفر را در فهرست معاشات» خود دارد و عمدتاً متعلق به «لوی قندهار، لوی پکتیا و طالبان فارسی‌وان» اند.

پیش از این، لطیف‌الله حکیمی، رئیس کمیسیون تصفیه وزارت دفاع طالبان در میزان ۱۴۰۲ گفته بود که نیروهای نظامی این گروه به ۱۷۰ هزار نفر رسیده‌ است

روند سبز مدعی شد که «طالبان در ۹ ولایت شمال افغانستان، ۶۳ هزار ملیشه در چوکات وزارت‌های دفاع، داخله و استخبارات دارد که ۹۳ درصد پشتون اند.»

این گروه همچنان گفته که «طالبان در پنجشیر ۱۷ هزار ملیشه جا به جا کرده اند.»

بنابر ادعای روند سبز، وزیر دفاع طالبان خواهان جذب بیش از ۳ هزار کادر باتجربه نظامی دولت پیشین در وزارت دفاع است.

طالبان پس به قدرت رسیدن، فرماندهان و نیروهای وفادار به خود را در نهادهای دولتی جا به جا کرده است. این گروه برای آنها امتحانات دولتی برای تثبیت سویه تحصیلی شان برگزار کرده و به اسناد آموزش و فراغت از مدارس دینی آنان معادل درجه‌های تحصیلی در نظام تحصیلات عالی افغانستان داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها