طالبان از تشکیل کمیسیونی برای بازگرداندن ملکیت‌های غصب‌شده سیک‌ها و هندوها خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۲

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که وزارت عدلیه این گروه کمیسیونی برای استرداد ملکیت‌های غصب‌شده هندوها و سیک‌های افغانستان تشکیل داده است.

به گفته او، ملکیت‌های این اقلیت مذهبی را «جنگ‌سالاران» در حکومت پیشین «غصب» کرده‌ بودند.

روزنامه هندو، چاپ دهلی، روز چهارشنبه (۲۲ حمل) به نقل از آقای شاهین گزارش داد که عبدالحکیم شرعی، وزیر عدلیه طالبان، ریاست این کمیسیون را برعهده دارد تا زمینه بازگشت شهروندان سیک و هندو را به افغانستان هموار کند.

طالبان در حالی از تشکیل این کمیسیون خبر داده که این گروه در روزهای اخیر اعلام کرد که نرندر سنگ خالصه، نماینده سیک‌ها و هندوها در مجلس نمایندگان پیشین افغانستان به دعوت کمیسیون تماس طالبان از کانادا به کابل برگشته است.

ساعاتی پس از پخش خبر بازگشت آقای خالصه، برخی رسانه‌ها از قول او خبر دادند که او هنوز به کابل بازنگشته است.

به گزارش روزنامه هندو، آقای خالصه با شمار زیادی از هندوها و سیک‌های افغانستان در پی سقوط حکومت پیشین این کشور به همکاری نیروی هوایی هند به دهلی نو منتقل شده و بعد به کانادا مهاجرت کردند.

بیشتر جمعیت اقلیت‌های مذهبی-قومی سیک و هندو به دلیل چندین دهه جنگ و حملات تروریستی مجبور به ترک افغانستان شده‌اند. در پی سقوط حکومت پیشین افغانستان به دست طالبان، جمعیت این گروه قومی و مذهبی به حداقل آن رسید.

پیش از دستیابی طالبان به قدرت و پس از آن، دست‌کم در دو حمله مرگبار در جلال‌آباد و کابل، که داعش مسئولیت ‌آن‌ها را برعهده گرفت، چندین تن کشته و دها تن زخمی شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها