دیپلومات سابق امریکا به جرم جاسوسی برای کوبا به ۱۵ سال زندان محکوم شد

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

وزارت عدلیه امریکا ویکتور مانوئل روچا، سفیر سابق ایالات متحده در بولیوی را به جرم جاسوسی برای کوبا به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

به گفته دادستان‌های امریکایی، این دیپلومات سابق ایالات متحده دهه‌ها برای کوبا جاسوسی کرده است.

دادستان‌ها همچنین گفتند که نفوذ ویکتور مانوئل روچا به دولت امریکا، یکی از طولانی‌ترین نفوذها در این کشور بوده است.

او که اکنون ۷۳ سال دارد، پس از اعتراف به جاسوسی برای کوبا به ۱۵ سال زندان محکوم شد. ویکتور مانوئل روچا، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ سفیر ایالات متحده در بولیوی بود. او بیش از ۲۰ سال در وزارت امور خارجه امریکا حضور داشت و در مجموع بیش از چهار دهه برای کوبا جاسوسی کرد.

بر اساس اسناد دادگاه، روشا از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۲۱ برای وزارت امور خارجه، از جمله به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ کار می کرد.

روچا در ماه دسامبر به جاسوسی متهم شد.

دیوید نیومن، یک مقام ارشد امنیت ملی در وزارت دادگستری ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در میامی گفت: «حکم امروز به بیش از چهار دهه خیانت و فریب آقای روچا پایان می‌دهد. او بیشتر عمرش را با دروغ گذراند.»

طبق اسناد دادگاه، یک مامور مخفی اف‌بی‌آی امریکا بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به عنوان مامور اطلاعاتی دولت کوبا با ویکتور مانوئل روچا تماس گرفت و او را به دام انداخت.

هرچند ویکتور مانوئل روچا به جاسوسی برای کوبا اعتراف کرده و جزییات تعاملات خود با این کشور را برای مقام‌های قضایی و اطلاعاتی برملا ساخته، اما مقام‌های امریکایی می‌گوین ممکن است هیچ وقت از میزان واقعی همکاری او با کوبا آگاه نشوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها