مقام‌های امریکایی می‌گویند چین ماشین جنگ روسیه در اوکراین را تقویت می‌کند

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ارشد امریکایی نوشت چین با ارئه فناوری پهپادی و موشکی، و تصاویر ماهواره‌ای، ماشین جنگ روسیه در اوکراین را تقویت می‌کند.

چین گفته به هیچ جناحی تسیلحات ارائه نکرده و «پدیدآورنده یا طرف درگیر بحران اوکراین نیست.»

مقام‌های امریکایی که نخواسته‌اند اسم‌شان فاش شود، افزودند که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در تماس اخیر خود با همتای چینی‌اش این موضوع را در جریان گذاشته است. به گفته آنها، امریکا با متحدان خود در اروپا و سراسر جهان هم درباره این موضوع صحبت کرده است.

یکی از این مقام‌ها گفت که مواد کمکی چین شکاف عمیق در تولیدات دفاعی روسیه را پر می‌کند و مسکو را کمک می‌کند که «بلندپروازانه‌ترین توسعه دفاعی» خود را از دوران شوروی سابق، سریع‌تر از اوایل درگیری اوکراین انجام دهد.

به گفته این مقام، یکی از تحول‌آفرین اقدامات در خصوص بحران اوکراین این خواهد بود که «چین را متقاعد کنیم کمک‌هایش به روسی برای بازسازی صنعت نظامی این کشور را متوقف کند.»

یک سخنگوی سفارت چین در امریکا به خبرگزاری رویترز در واکنش به این اظهارات گفت که تجات میان بیجینگ و مسکو، نباید مورد مداخله یا اعمال محدودیت قرار گیرد.

لیو پنگیو گفت: «ما از طرف امریکایی می‌خواهیم که از تحقیر و قربانی کردن روابط عادی میان چین و روسیه خودداری کند.»

مقام‌های چینی می‌گویند که روسیه از ابزارهای ماشین‌آلات که از چین وارد کرده، برای تولید موشک‌های بالستیک استفاده کرده است.

به گفته آنها، سال گذشته ۹۰ درصد میکروالکترونیک که روسیه از آن برای تولید موشک، تانک و هواپیما استفاده می‌کند، از چین وارد مسکو شده است.

این مقامات همچنین گفتند که چین موتورهای پهپاد و «توربوجت» برای موشک‌های کروز را در اختیار روسیه قرار داده و همچنین سازمان‌های چینی و روسی برای تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین در داخل روسیه کار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
معدن طلا
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها