مشاور بلینکن 'صد بار' در کانگرس گفت جزئیات خروج امریکا از افغانستان را به یاد ندارد

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

روزنامه دیلی میل بنابر اسنادی نوشت که درک شولت، مشاور وزیر خارجه امریکا به کمیته روابط خارجی کانگرس این کشور «صد بار» گفته که جزئیات خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان را به یاد نمی‌آورد. گفته شده او ۲۸ قوس ۱۴۰۲ در کانگرس حضور یافت.

روزنامه بریتانیایی دیلی میل، روز پنجشنبه، ۲۳ حمل، جزئیات یک نامه مایکل مکال، رئيس کمیته روابط خارجی کانگرس را منتشر کرد که در آن آقای مکال درباره تحقیق از درک شولت نوشته است.

مایکل مکال در مورد نحوه خروج امریکا از افغانستان تحقیق می‌کند و طی این روند، شماری از مقام‌های سیاسی و نظامی امریکا را در کمیته روابط خارجی کانگرس مورد بازپرسی قرار داده است.

براساس نامه آقای مکال، درک شولت در روز  ۲۸ قوس ۱۴۰۲ خورشیدی برای شهادت در باره نحوه خروج امریکا از افغانستان در کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا حضور پیدا کرد.

آقای مکال در نامه‌اش نوشت که درک شولت، مشاور وزیر خارجه امریکا در زمان سقوط افغانستان به دست طالبان را برای ساعت‌ها پشت درهای بسته مورد بازپرسی قرار داده، اما این مشاور کلیدی آنتونی بلینکن حدود ۱۰۰ بار در پاسخ به پرسش‌ها گفت که جزئیات خروج امریکا از افغانستان را به یاد نمی‌آورد.

رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس گفته است که شخصا در جریان فعالیت‌های این مشاور وزارت خارجه امریکا قرار داشته و او در روند صلح افغانستان دخیل بوده و چندین بار هم در مورد مسائل افغانستان در نشست‌های مهم اشتراک کرده است. با این حال، در جلسه تحقیق کمیته روابط خارجی کانگرس از ارائه جزئیات در این مورد خودداری کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها