رهبر جبهه آزادی: طالبان با همکاری گروه‌های تروریستی بازی بزرگی به راه انداخته است

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

رهبر جبهه آزادی افغانستان ادعای طالبان برای سرکوب داعش و تامین امنیت را کذب خواند و گفت که این گروه با همکاری گروه‌های تروریستی «بازی بزرگی» به راه انداخته است. جنرال یاسین ضیا افزود که طالبان از گروه داعش برای اهداف داخلی و خارجی استفاده می‌کند.

جبهه آزادی روز یکشنبه (۲۵ حمل) در نشست آنلاین، اولین سالگرد کشته شدن اکمل امیر و شماری از نیروهای این جبهه توسط طالبان را برگزار کرد.

آقای ضیا در سخنانی ادعای پیروزی طالبان بر افغانستان، سرکوب داعش و تامین امنیت را به چالش کشید. او گفت که طالبان با همکاری گروه‌های تروریستی مانند شاخه خراسان داعش، انصار‌الله تاجیکستان، حرکت اسلامی اوزبیکستان و ترکستان شرقی «بازی بزرگی» به راه‌انداخته‌ است.

یاسین ضیا به ایجاد شبکه‌های تلگرامی برای جذب جوانان در این گروه‌ها اشاره کرد و گفت طالبان با سرباز‌گیری از میان نیروهای جوان درصدد تقویت داعش است تا آنها برای اهداف داخلی و خارجی سواستفاده کند.

او به حملات داعش در ایران، روسیه و قندهار اشاره کرد و گفت که مهاجمان داعش از طریق کانال‌های تلگرامی جذب و آموزش فرا گرفته بودند.
یاسین ضیا تاکید کرد که حملات بعدی نیز از طریق گروه‌های تلگرامی انجام خواهد شد و این شبکه‌ها به هدف جذب جوانان در گروه‌های شبه‌نظامی عمدتا داعش ایجاد شده است و طالبان از آن مطلع است.

او گفت که ادعای سرکوب داعش از سوی طالبان منتفی است و افزود که «یک تجارت استخباراتی» در افغانستان جریان دارد که در نهایت لانه‌ تروریسم در افغانستان، به کشورهای منطقه و جهان نیز پخش خواهد شد.

آقای ضیا با انتقاد از رویکرد همکاری امریکا با طالبان مبنی بر مبارزه با تروریسم، افزود که جهان باید با طالبان به عنوان یک گروه «تروریستی» برخورد کند، نه یک شریک استراتژیک.

او در این نشست مجازی از مخالفان طالبان خواست تا به مدت سه‌ماه متحد شده و علیه این گروه حملاتی را انجام دهد.
یاسین ضیا همچنین داعش را «بازی» طالبان برای سرکوب رقیبان درون‌گروهی دانست.

آقای ضیا ادعای پیروزی طالبان برای تسلط دوباره بر افغانستان را زیر سوال برد و گفت که این گروه بر اساس یک «معامله» وارد کشور شد.
یاسین ضیا رئيس پیشین ستاد مشترک ارتش حکومت پیشین افغانستان بود. او و شماری از سیاسیون جبهه آزادی را برای مبارزه با طالبان تشکیل داده‌اند.
او در بخشی از سخنانش به بازداشت خودسرانه، شکنجه و قتل نیروهای امنیتی پیشین و زنان توسط طالبان اشاره کرد. او با ستایش از مبارزات زنان خطاب به آنان گفت که «کاش در دوره جمهوریت می‌دانستیم تا شما را به عنوان مشاور امنیت ملی، وزیر جنگ و وزیر دفاع معرفی می‌کردیم.»

آقای ضیا بر مبارزه نظامی علیه طالب تاکید کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها