مقام ایرانی: ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به افغانستان حدود دو‌ میلیارد دالر است

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

مشاور اقتصادی ایران در افغانستان گفت که ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به افغانستان در سال ۱۴۰۲ به یک میلیارد و ۸۷۱ میلیون دالر رسیده است.

حسین روستایی افزود که مبادلات تجاری بین ایران و‌افغانستان ۱۳/۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

خبرگزاری صدا و‌ سیمای ایران روز یکشنبه (۲۶ حمل) به نقل از آقای روستایی گزارش داد که سهولت در مرز‌ها، افزایش ساعات کاری در گمرک‌ها، برگزاری جلسات و نمایشگاهای مشترک اقتصادی در افغانستان و ایران از مهم‌ترین عوامل افزایش صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان است.

مشاور اقتصادی ایران در افغانستان افزود که در چهار سال گذشته به دلیل جنگ و ناامنی در افغانستان و بحران کرونا رقم صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان، کاهش چمشگیر داشت، اما در سال گذشته روند صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان رو به افزایش گذاشت.

او با اشاره به کیفیت و‌ افزایش اقلام صادراتی ایران به افغانستان گفت که در سال گذشته هزار نوع کالای جدید به اقلام صادراتی به افغانستان افزوده شد.

طبق این گزارش، آقای روستایی گفته که فرآورده‌های نفتی، گاز‌های نفتی، شمش آهــن و فولاد، گاز طبیعی، هیدروکاربن‌های سبک و سنگین، آهن، فولاد، مواد غذایی، سبزیجات و سیمان مهترین اقلام صادراتی ایران به افغانستان بوده است.

بر پایه این گزارش، مسئولان ارشد تجاری ایران و طالبان گفته‌اند که سطح مبادلات تجاری افغانستان و ایران در کوتاه‌مدت به پنج میلیارد دالر افزایش پیدا خواهد کرد.

آنها گفتند که دو طرف در تلاش هستند که مبادلات تجاری در سال جاری به بالاتر از سه میلیارد دلار ارتقا یابد.

با این حال، آمار رسمی گمرک ایران نشان‌ داده که در یک سال گذشته ایران بالاترین میزان صادرات تجاری خود را در مورد تجارت با افغانستان ثبت کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها