روسیه و چین با انتقاد از اقدامات اسرائیل، خواهان خویشتنداری تل آویو و تهران شدند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

نماینده روسیه در شورای امنیت، روز یکشنبه با دفاع از واکنش ایران از اسرائیل خواست از اقدامات تحریک‌آمیز نظامی خودداری کند.

نماینده چین نیز با محکوم کردن حمله اسرائیل به قنسولگری ایران در سوریه خواهان «حداکثر آرامش و خویشتنداری» طرف‌های درگیر شد.

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست اسرائیل روز یکشنبه نشستی اضطراری برای بررسی حمله ایران به اسرائیل برگزار کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل، از عملکرد «دوگانه» شورای امنیت در قبال حمله‌ اسرائیل بر مقر دیپلوماتیک ایران در دمشق انتقاد کرد.

او گفت: «دبیرکل سازمان ملل دیروز فورا اقدام ایران علیه اسرائیل را محکوم کرد، اما جای تاسف است که در نشست ۲ آپریل [برای بررسی حمله اسرائیل] حاضر نشد.»

نماینده روسیه خطاب به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت که پس از حمله اسرائیل، «بسیاری از شما شجاعت نداشتید که بگویید افزایش خشونت‌ها در خاورمیانه در چارچوب عملیات نظامی اسرائیل در منطقه اتفاق می‌افتد.»

نبنزیا افزود: «حمله به مقر دیپلوماتیک یک کشور می‌تواند دلیل مشروع برای دفاع از خود باشد.حمله ایران واکنشی به حمله اسرائیل به قنسولگری‌اش بود.»

نماینده روسیه نسبت به خطر آشکار گسترش تنش در منطقه هشدار داد.

او از بی تفاوتی کشورهای غربی در مقابل نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی اسرائیل و حمله این کشور به خاک سوریه و قنسولگری ایران انتقاد کرد و گفت که این سکوت زمینه حملات بیشتر را فراهم کرده است.

او گفت که اگر این حمله بر مقر دیپلوماتیک یک کشور غربی صورت می‌گرفت، واکنش کشورهای غربی کاملا برعکس می‌بود.

هم‌سو با او، نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل نیز حمله اسرائیل بر قنسولگری ایران در دمشق را «نقض جدی منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی و نقض تمامیت ارضی سوریه و ایران» دانست و گفت «اقدام ایران پاسخی به حمله مذکور بود.»

گنگ شوآنگ خواهان «حداکثر خویشتن‌داری و آرامش» شد و بر حل اختلافات در چارچوب منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

آقای شوآنگ همچنین به تهاجم اسرائیل به غزه اشاره کرد و مسئله فلسطین را برای خاورمیانه اساسی دانست. او گفت که بحران غزه و فلسطین می‌تواند به بخش‌های دیگر خاورمیانه تسری یابد.

او گفت: «برای این بحران، هیچ راه حل دیگری جز راه حل دو کشوری وجود ندارد و چرخه خشونت اسرائیل در فلسطین باید خاتمه یابد و جامعه جهانی هم باید در این راستا گام بردارد.»

نماینده چین تصریح کرد که کشورهایمنطقه هیچ تمایلی برای گسترش جنگ ندارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها