دو نماینده پارلمان بریتانیا: رفتار حکومت با همکاران افغان ما «شرم‌آور» است

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

لوک بولارد و دن جارویس، نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا، طرح حکومت برای اخراج پناهجویان افغان همکار با بریتانیا به رواندا را «شرم‌آور» خواندند.

آنان گفتند که عدم حمایت از همکاران افغان «سرکشی از وظیفه» و «توهین به نیروهای مسلح» است.

لوک پولارد و دن جارویس روز یکشنبه در مقاله مشترک در روزنامه دیلی تلگراف نوشتند که حدود سه سال قبل، حکومت بریتانیا طرح انتقال همکاران افغان نیروهای بریتانیایی راه‌اندازی کرد، اما به انبوه درخواست‌های پناهندگی آنها رسیدگی نکرده‌است.

این دو نماینده جناح اپوزیسیون اظهار نگرانی کردند که حکومت سونک در پارلمان بریتانیا تلاش دارد که برخی از پناهجویان افغان‌ واجد شرایط را به رواندا بفرستد.

آنها حکومت را مقصر دانستند که به درخواست‌های همکاران پیشین خود رسیدگی نکرده و بر اثر آن، این افغان‌ها از راه قاچاق وارد بریتانیا شده‌اند.

ریشی سونک، نخست‌وزیر بریتانیا، چندی پیش طرحی مبنی بر اخراج پناهجویان غیرقانونی به رواندا روی دست گرفت. به باور او، اجرای این طرح مانع ورود بی‌رویه پناهجویان به این کشور می‌شود، اما این برنامه به علت مخالفت دادگاه‌ عالی بریتانیا متوقف شده است.

پولارد و جارویس نوشتند که اگر حکومت به وعده خود مبنی بر حمایت از همکاران افغان جدی است، باید آنها از جمله نیروهای امنیتی سابق را از انتقال به روندا معاف کند.

آنها حکومت را متهم کردند که هیچ طرحی برای انتقال آنها به بریتانیا ندارد.

بنا به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، حدود ۲۰۰ کماندوی افغان تحت حمایت بریتانیا، با خطر اخراج از پاکستان به افغانستان مواجه‌اند. یک جنرال سابق بریتانیایی این امر را «خیانت» بریتانیا در حق همکاران افغانش خوانده است

دو نماینده پارلمان طرح انتقال پناهجویان غیرمجاز به رواندا را شکست خورده توصیف کردند که حکومت حدود ۵۰۰ میلیون پوند برای آن تا حال هزینه کرده است.

پیش از این در ماه سرطان سال گذشته بیش از ده تن از چهره‌های مطرح سیاسی و نظامی بریتانیا در نامه‌ای به ریشی سونک، نخست‌وزیر این کشور خواستار رسیدگی به وضعیت پناهجویان افغان شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها