طالبان از سفر چهار زن از کابل برای شرکت در مراسم اهدای جایزه شجاعت کوزوو جلوگیری کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

شرکت‌کنندگان مجمع بین‌المللی زنان، صلح و امنیت کوزوو به افغانستان اینترنشنال گفتند طالبان در میدان هوایی کابل مانع سفر کاری چهار زن به کوزوو شدند.

به گفته منبع، قرار بود این زنان برای دریافت مدال شجاعت ریاست‌جمهوری کوزوو به این کشور سفر کنند.

مدال شجاعت ریاست‌جمهوری کوزوو روز دوشنبه، ۲۷ حمل، به شماری از فعالان افغان اهدا شد.

یکی از شرکت‌کنندگان این نشست به افغانستان اینترنشنال گفت که ماموران طالبان مانع سفر چهار زنی شدند که به این مجمع دعوت شده بودند. هنوز طالبان درباره دلیل جلوگیری از سفر این زنان وضاحت نداده است.

زهرا نادر، مدیر مسئول زن تایمز در سخنرانی خود در این مجمع تایید کرد که طالبان مانع سفر همکاران او شده است.

خانم نادر گفت: «شماری از زنان افغان، که به این مجمع دعوت شده بودند، امروز این جا نیستند، زیرا طالبان به آنها اجازه سفر بدون محرم را نداده است. آنها تنها زمانی می‌توانند سفر کنند که مردی درکنار خود داشته باشند.»

یکی از شرکت کنندگان این مراسم به افغانستان اینترنشنال گفت افراد طالبان در میدان هوایی کابل جلو این چهار زن را گرفتند. به گفته او زنانی که از طرف برگزارکنندگان مراسم دعوت شده بودند عادله یادگار، کارمند موسسه زنان برای زنان افغان، مهناز بلوچ، کارمند سازمان بین‌المللی مهاجرت، نگینه احمدی، کارمند موسسه فقط برای ظرفیت و دانش و فرشته یعقوبی، کارمند سازمان کمک‌های پایدار در افغانستان بودند.

منبع گفت طالبان به مردان دعوت شده اجازه سفر در میدان هوایی داد اما قبل از پرواز، مانع خروج زنان شد.

مقام‌های طالبان تاکنون به‌گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند.

این اولین اقدام طالبان برای سفر زنان افغانستان نیست؛ این گروه در ماه میزان سال ۱۴۰۲ نیز مانع سفر تحصیلی گروهی از دختران به امارات متحده عربی شده بود.

طالبان آموزش دختران در مقاطع بالاتر از صنف ششم ممنوع کرده است. این گروه همچنین اشتغال زنان در بسیاری بخش‌ها را محدود کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها

رادیو

پادکست‌ها