وزیر خارجه عربستان سعودی برای اجرای وعده سرمایه‌گذاری میلیاردی بن‌سلمان به اسلام‌آباد رفت

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که فیصل بن فرحان در راس یک هیئت بلندپایه، عصر روز دوشنبه برای سفری دو روزه و پیگیری وعده محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور، به پاکستان وارد اسلام‌آباد شده است.

فرحان قرار است با رهبران سیاسی و نظامی این کشور دیدار کند.

این وزارت روز دوشنبه، ۲۷حمل، اعلام کرد وزیر خارجه عربستان سعودی در این سفر با آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهور، محمدشهباز شریف، نخست‌وزیر، جنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش و اسحق دارِ، وزیر خارجه پاکستان دیدار خواهد کرد.

در این سفر عبدالرحمان عبدالمحسن الفضلی، وزیر آب و کشاورزی عربستان، بندر ابراهیم الخرایف وزیر صنعت و منابع معدنی، بدر البدر معاون وزارت سرمایه‌گذاری، محمد مزید التویجری، رئیس کمیته ویژه عربستان سعودی هم فیصل بن فرحان را همراهی می‌کنند.

این سفر آقای فیصل برای ثبات اقتصادی پاکستان بسیار حیاتی است. فرش سرخی را که اسحق‌دار، وزیر خارجه پاکستان در فرودگاه نظامی نورخان در راولپندی برای این هیئت پهن کرد، نشانه اهمیت سفر این هیئت سعودی دانسته می‌شود.

وزارت خارجه پاکستان روز یکشنبه، ۲۶حمل، اعلام کرد که هدف سفر این هیئت سعودی به پاکستان پیگیری وعده محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور، به پاکستان است.

آقای بن‌سلمان در بیستم حمل در دیدار با شهباز شریف در شهر مکه وعده داده بود که روند اجرای بخش اول سرمایه‌گذاری پنج میلیاردی عربستان سعودی در پاکستان را سرعت می‌بخشد.

عربستان سعودی پیشتر اعلام کرده بود که در زمینه‌های گوناگون از جمله زراعت و معادن به ارزش پنج میلیارد دالر در پاکستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد تا وضعیت بحرانی اقتصاد پاکستان بهبود یابد.

حکومت پاکستان حالا اعلام کرده که این هیئت سعودی در نشست شورای ویژه تسهیل سرمایه‌گذاری پاکستان هم اشتراک خواهد کرد و روی گام‌های بعدی اجرای بخش اول سرمایه‌گذاری پنج‌ میلیاردی گفت‌وگو خواهد کرد.

در پی چند سال بی‌ثباتی سیاسی در پاکستان، اقتصاد این کشور هم در وضعیت بحرانی قرار دارد. در کنار وعده سرمایه‌گذاری چین و کشورهای عربی چون عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اسلام‌آباد چشم به وام میلیاردی صندوق بین‌المللی پول هم دوخته که هنوز زمینه محقق شدن آن فراهم نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها